Ponuka Kategórie

Lekcie experimentovania v 2. juniorskej skupine. Zhrnutie lekcie o experimentálnych aktivitách v mladšej skupine „Čo je to voda? Otvorená lekcia o experimentovaní v druhej juniorskej skupine „Domov pre Šmolka

"Malí kúzelníci"

s využitím IKT v druhej juniorskej skupine.

Cieľ: Zapájanie detí do elementárnych výskumných aktivít zameraných na štúdium kvalít a vlastností neživej prírody.

Úlohy:

vzdelávacie

Poboznamovať deti s vlastnosťami vody (chuť, farba, vôňa);

- aktivizovať a obohatiť slovnú zásobu detí o podstatné mená, prídavné mená, slovesá na tému vyučovacej hodiny

Vzdelávacie

- rozvíjať zručnosti na vykonávanie prvých experimentov;

- rozvíjať myslenie, reč, obzory a zvedavosť detí; hovoriť o dôležitosti vody pre všetko živé;

Rozvíjať u detí kognitívny záujem, samostatnosť, pozorovanie, schopnosť porovnávať.

Vzdelávacie

- schopnosť pracovať v skupine;

- pestovať úctu k vode.

Obohatenie slovníka: bezfarebný, bez chuti, bez zápachu.

Vzdelávacia oblasť: « kognitívny vývoj»

Druh aktivity: Kognitívny výskum.

Materiály a vybavenie:čarovná truhlica, šálky podľa počtu detí, káva, taniere podľa počtu detí, farba, lyžičky podľa počtu detí.

Metódy a techniky: hra (čarovná skrinka s pozvánkou), vizuálna (džbán s vodou), praktická (pokusy), slovná.

Pokrok GCD

1 diel. Organizačné

Sedíme spolu v kruhu, potrebujeme sa pozdraviť. Pozdravujem vás, rýchlo sa usmejte. Držme sa spolu za ruky a usmievajme sa na seba.

Chlapci, dnes ráno som pri našich dverách do skupiny našiel takú krásnu krabičku a pozvánku, chcete vedieť od koho.

„Drahí chlapci, pozývam vás do krajiny trikov. Tu sa dozviete veľa zaujímavostí a naučíte sa kúzelnícke triky s vodou. A dostať sa do krajiny čarovná skrinka leží čarovný klobúk. Veľa štastia."

Tak, chlapci, poďme do krajiny trikov? (Odpovede detí). Chlapci, povedzte mi, prosím, kto je kúzelník? (odpovede detí)

Vieš robiť triky? (odpovede detí)

Ale aby ste sa dostali do tejto krajiny, musíte si nasadiť čarovný klobúk (nosí učiteľa), zavrieť oči a povedať magické slová:

Uverím, uverím
Budem točiť, budem točiť
S deťmi v krajine trikov sa nájdem.

Vychovávateľ: Na hlavách máte čarovné klobúky. Čo mám v rukách? (čarovná palička) Prečo kúzelník potrebuje čarovnú paličku? (jazda okolo predmetov, pomoc pri kúzlach atď.)

pedagóg: Dnes budem hlavným kúzelníkom a vy budete mojimi asistentmi študentov. Vašou úlohou je pozrieť sa na trik a uhádnuť jeho tajomstvo.

Pozrite sa chlapci, v magickej truhlici je ešte niečo. Och, aké zaujímavé, čo tam je? Máš záujem? Teraz uvidím... (Daj si karafu vody) čo myslíš, že je v karafe?

Presne tak, voda.

(Prezentácia)

Počuli ste už o vode?
Hovorí sa, že je všade!
Nájdete ho v jazierku
A vo vlhkom lesnom močiari.
V kaluži, v mori, v oceáne
A pri kohútiku
Ako cencúľ zamrzne
Vkráda sa do lesa s hmlou,
Varenie na sporáku
Para kanvice syčí.
Bez nej sa nemôžeme umyť
Nejedzte, nepite!
Dovolím si povedať:
Nemôžeme bez nej žiť!

Chlapci, chceli by ste sa naučiť triky s vodou?

2 časť.Experimentálne.

- Potom poďme do trikovej miestnosti, kde ťa naučím robiť triky s vodou. (Deti prichádzajú k stolom, na stoloch sú pre každé dieťa šálky vody, kvaš, nádoba na kávu, lyžice, taniere)

Sadneme si k stolom...

Chlapci, dajte si jeden pohár vody. Myslíte si, že je voda čistá alebo nie?

A skontrolujeme: vložte lyžicu do pohára a ak je lyžica viditeľná, voda je čistá.

Chlapci, vidíte lyžicu cez vodu?

Presne tak, dobre urobené, lyžičku vidíte, tak akú vodu máme? (priehľadné)

A teraz sa naučíme prvý trik.

Pozrite sa, ako to urobím: lyžičkou naberieme trochu magickej farby, pridáme ju do pohára a premiešame a uvidíme, čo sa stane. Akú farbu má voda? Správne, červená. A teraz mi ukáž trik, čo dokážeš. Akú vodu ste dostali? Výborne, tiež červené. Chlapci, povedzte mi, je už voda čistá alebo nie? A skontrolujme. Spustíme lyžicu do pohára, ak lyžicu nevidno, tak voda nie je priehľadná. Chlapci, vidíte tú lyžičku? Presne tak, nie je to vidieť, to znamená, že voda sa nestala priehľadnou.

Zamerajte sa na „Farebná voda“.
Ak chcete vykonať trik, musíte si vziať poháre so skrutkovacím uzáverom (podľa počtu detí). Nádoby sú naplnené vodou. Učiteľ všetkým ukáže, že voda je obyčajná, prikryje ju vreckovkou a potom povie čarovné slová:

"Existovala jednoduchá voda, staň sa farebnou vodou" a mávne čarovným prútikom. Deti potrasú vodou v dóze, voda sa sfarbí do požadovanej farby.

(Tajomstvo ohniska. Vnútorná strana viečok je zakrytá akvarelová farba(červená, zelená, modrá).

Aké ťažké je byť kúzelníkom. Dáme si pauzu a trochu sa pohráme.

Fizminutka "dážď"

Odhoď jeden, odhoď dva(skákanie po špičkách, ruky na opasku.)

Najprv veľmi pomaly.(pomaly skáče)

A potom, potom, potom

Všetci bežte, bežte, bežte.(tempo sa zvyšuje)

Otvorili sme dáždniky(vdýchnite rozpažené ruky do strán.)

Chránené pred dažďom(ruky nad hlavou v polkruhu).

Trochu sme si oddýchli a teraz budeme pokračovať v učení trikov.

Poďme do našej ďalšej magickej miestnosti. Chlapci, v magickej truhlici je ešte niečo. Čo je tam? Aké zaujímavé... Čo to je? Je to magický prášok chlapci.

Dajme si pohár. Vôňa, vonia voda alebo nie? Výborne, voda ničím nezapácha, nemá zápach. A teraz sa naučíme ďalší trik, voda teraz získa vôňu, ale ak do nej pridáte magický prášok, získa vôňu. Skontrolujme to?

Pozri, ako to urobím, ja a ty po mne opakuješ: naberieme lyžičkou trochu magický prášok, pridajte do pohára a premiešajte. Teraz ovoňaj vodu. Vonia už voda? Je to tak, voda od nás získala vôňu. Sústredili ste sa?

Poďme do našej magickej miestnosti. Chlapci, v magickej truhlici mám ešte niečo. Čo je tam? Aké zaujímavé... Čo to je?

Reflexia

Chlapci, naša magická miestnosť sa už zatvára a musíme sa do nej vrátiť MATERSKÁ ŠKOLA. Navrhujem, aby ste šli na koberec a postavili sa do kruhu. Páčilo sa vám byť dnes v magickej miestnosti? A čo sa vám páčilo najviac? A dnes sa mi naozaj páčilo učiť vás triky. Ale kým sa vrátime do škôlky, chcem ti dať darček.

Zameranie "Premena vody"

Pozri, mám fľašu. Čo je v tom? Správna voda. Má vôňu? Je voda čistá alebo sfarbená? (odpovede detí). Teraz dám fľašu do škatuľky, vyčarujem a voda sa mi obráti ... .. (obratím škatuľku a vyberiem fľašu s džúsom, deti vidia, že voda zmenila farbu a je cítiť vôňu) do šťava.

Chlapci sa vracajú do škôlky, zavrú oči a povedia čarovné slová:

Uverím, uverím
Budem točiť, budem točiť
Teraz si dám dole klobúk

A v MATERSKÁ ŠKOLA Vrátim sa s deťmi.

No, chlapi, sme opäť s vami na našej záhrade, poďme k našim chlapom a doprajme im šťavu.

Cieľ: Obohatiť vedomosti detí o fyzikálnych vlastnostiach vody.

Materiál: priehľadný džbán s maľovanými očami a ústami; 2 umývadlá horúcej a studená voda, dva obrúsky, plastová fľaša, gumená rukavica 5 listov papiera, zástena na stôl, poháre, žliabok, dva hračkárske veterné mlyny, naberačka, varná kanvica s vodou, lekárske striekačky podľa počtu detí, zvuková nahrávka piesne "Kapitoshka"

Prípravné práce:

Pozorovania a experimentovanie s vodou a mydlovou penou pri umývaní, pozorovanie topenia snehu pri chôdzi.

hra „Rybári a ryby“, hry s vodou „Kupalochka“, pranie bielizne pre bábiky, pranie hračiek, kurzy oboznámenia sa s vlastnosťami vody („Má voda farbu a vôňu“, „Čo sa rozpúšťa vo vode?“, „ Farbiaca voda“, „Zmrazujúca voda“, „Potápanie, neklesanie“.

Recepcie (formy práce): Voda v džbáne ( rozprávková postava, vyšetrenie, porovnanie, nastavenie problémová situácia, vykonávanie experimentov, pozorovanie, diskusia o výsledkoch pozorovaní a experimentov, hra s vodou „Spoznajte hlas Vodichky,“ Vodní muži “.

Priebeh lekcie-experimentovanie

Úvod

Učiteľka upozorňuje deti na džbán s vodou, na ktorom je namaľovaná smutná tvár.

Naliali vodu do džbánu a zabudli na to. Po chvíli sa voda nudila: „Stojím tu a vidím veľa predmetov. Všetky rôzne tvary, iná farba. A neviem o sebe nič. Čo som?

Nebuď smutná, Vodichka, naše deti o tebe môžu povedať všetko. Povedz jej, akú má farbu. (Bezfarebný.)

A čo ešte môžete povedať o tom, aká voda je v džbáne (čistá, priehľadná.)

Ďakujem deti. Ale nepovedal si mi, akú mám formu? Tu je kocka štvorcová, guľa je okrúhla. Aký tvar má voda?

Vodička, teraz to zistíme.

Hlavná časť

1. Vykonanie prvého experimentu.

Myslíte si, že sa tvar kocky zmení, ak ju vložíte do okrúhlej nádoby? (Zostala tá istá.)

Prečo sa tvar kocky nezmenil? (Je pevný.)

A čo keď sa voda z džbánu naleje do okrúhlej nádoby? Skontrolujme to. (nalieva vodu)

Aký tvar má voda v okrúhlej nádobe (okrúhla)


Aký tvar má voda vo fľaši? V skle? S gumenou rukavicou? (Naleje vodu do rôznych nádob.)

(Učiteľ naleje vodu späť do džbánu)

Vidíš, Vodichka, chalani a ja sme zistili, že voda nemá tvar.

Prečo voda nemá tvar? (Je tekutá)

Učiteľ vyzve deti, aby zopakovali: „Voda nemá tvar“ (Deti opakujú)

Voda má podobu nádoby, v ktorej sa nachádza.

Záver. Voda nemá formu. Voda je tekutá.

Si stále smutná, Vodička?

Som smutný, pretože nemám ani farbu, ani tvar.

Nebuď smutný, ale môžeš sa hýbať, prúdiť. Skontrolujme to?

Učiteľ naleje vodu z kanvice do drážky. Deti sledujú, ako voda preteká cez priehľadnú drážku.

Prečo tečie voda? (Je tekutá.)

Chcete skontrolovať, ako voda tečie a pohybuje sa? Teraz nalejete vodu z malého vedierka do lievika hračkárskeho veterného mlyna.

(Umožňuje deťom samostatne experimentovať, pochopiť, že voda preteká, tečie. Deti sa striedajú v nalievaní vody do lievika mlyna)

čo vidíme? (Kolesá sa točia.)

Prečo sa točia kolesá mlyna? (Voda tečie, hýbe sa.)

Voda sa pohybuje a otáča kolesá mlyna.)

Záver: Voda je tekutá. Vie prúdiť.

Vodička, vždy nás poteší, keď počujeme, ako znie tvoj hlas. Vypočujte si znova vodnú pieseň (učiteľ naleje vodu z kanvice do umývadla)

Učiteľ: teraz vieme, ako znie hlas vody. Vieme ho spoznať?

Učiteľ za zástenou šuští papierom alebo leje vodu. Deti identifikujú a pomenujú: „voda“, „papier“.

4. Herný experiment "Teplý-studený"

Učiteľ upozorní deti na umývadlá pokryté obrúskami.

Vodička pre nás pripravila hádanku „Čo sa skrýva v kotlinách? » (Vyzýva deti, aby k nim prišli.)

Pozrime sa, čo tam je. Jemne zasuňte ruku pod handričku do umývadla.

Čo je tam? (Vodička.)

Učiteľ: čo je? (Aj voda.)

Vychovávateľka: aká je tu? (Chladný.)

(Tkanina sa počas herného experimentu neodstraňuje z umývadiel, aby sa aktivovalo hmatové vnímanie.)

Vyriešili sme tvoj problém, Vodichka: môžeš byť horúci a studený.

Záver: voda môže byť studená a teplá.

6. Záverečná časť. Zhrnutie.

(Učiteľ nebadane zmení Vodičkin smutný výraz na veselý)

Pozrite, chlapi, usmieva sa naša Vodička. Teraz vie, čím je. Pomôžte mi pripomenúť jej všetko, čo o nej viete. (priehľadná, číra, bezfarebná, tekutá, beztvará, tečúca, môže byť studená a teplá)

Učiteľ dáva deťom možnosť vyjadriť svoj názor. To umožňuje učiteľovi zistiť stupeň asimilácie nového materiálu deťmi. Ale vzhľadom na vek detí pomáha formulovať závery.

5. Vodné hry "Vodní muži"

Cieľom hry je zmierniť stres, dosiahnuť pozitívne emócie.

Učiteľ ponúka, že sa bude hrať s „vodnými mužmi“: natiahnite vodu do lekárskej striekačky (ukázalo sa, že je to „vodný muž“) a vypustite ju do umývadla. Pripomína mi pravidlá

nebezpečné správanie (neberať vodu do úst, nestriekať).

Znie hudba "Kopitoshka"

3. Synopsa GCD v seniorskej skupine.

Exkurzia do prírody

"Návšteva stromov"

Cieľ:

Ukážte deťom, že príroda je krásna vo všetkých ročných obdobiach.

Zoznámte deti s jesenným fenoménom prírody – opadaním listov.

Vysvetlite, že v prírode sa nič nedeje náhodou – všetko je prepojené.

Upevniť vedomosti detí o lipe a breze.

Vzbudiť u detí záujem o zmeny, ktoré sa dejú v prírode.

Prípravné práce: Skúška obrazov, ilustrácií na jesennú tému. Rozhovory, čítanie, memorovanie básničiek o jeseni.

Priebeh kurzu.

Vychovávateľ: - Chlapci, dnes ideme na prechádzku do parku. Dostal som list od „stromov“ a pozývajú nás na návštevu.

farebný park,

farebná záhrada,

Jeseň sa začala!

Jeseň sa začala!

Pod nohami chlapov

Listy veselo šuštia!

Upozornite deti na krásu jesene. Vyzvite deti, aby samy skontrolovali, ako šuští listy.

Viete, prečo padá lístie?

Máte radi farebné listy?

Radi ich zbierate? prečo?

čo s nimi robíš?

Chlapi, stáva sa vám vždy, že je na zemi veľa lístia?

Stáva sa to v lete?

Stáva sa to na jar?

A v ktorom ročnom období leží na zemi „koberec“ listov?

opadávanie listov, opadávanie listov

žlté listy lietajú

Šuchot pod nohami

Čoskoro bude park holý

opad listov- vtedy stromy zhadzujú listy a pripravujú sa na zimu. Listy pokryjú zem pevným kobercom a ochránia korene stromov pred mrazom. Zem pod opadaným lístím hlboko nezamrzne, pod ťarchou snehu nebude veľmi kompaktná, zadrží vzduch, čo je veľmi dôležité pre rôznych obyvateľov pôdy, ktorí pôdu uvoľňujú a robia ju úrodnou. Na jar, pod opadanými listami, pôda dlhšie udrží vlhkosť roztopeného snehu. Opadané lístie na zemi nie je odpad, potrebuje ich pôda a rastliny, ktoré na nej rastú.

Realizácia obsahu programu vo vzdelávacej oblasti:.,Kognitívna

vývin, Vývin reči, Sociálny a komunikatívny vývin, .

Typy detských aktivít: kognitívny výskum, hra.

Cieľ: Rozvíjať kognitívnu aktivitu detí v procese experimentovania; podporovať rozširovanie vedomostí detí o vlastnostiach predmetov vyrobených z gumy, plastu, dreva, skla, železa; upevniť u detí koncept „potopiť sa – nepotopiť sa“, aktivizovať reč a obohatiť lexikón u detí rozvíjať zručnosti interakcie s rovesníkmi v procese spoločných aktivít.

Materiál: na stole veľká miska s vodou, guličky z gumy, plastu, dreva, kovu, skla, plastelíny, modelovacia doska, obrúsky.

Hra s prstami: Mačiatka..

Situácia v hre: plačúca Tanya vstúpi do skupiny detí.

Vychovávateľ: - Prečo plačeš, Tanya?

Bábika: - Išiel som sa hrať na čistinku, pustil som loptičku do rieky, ach, utopí sa.

Vychovávateľ: - Neplač, Tanya, počúvaj lepšiu báseň. (Prečíta s deťmi báseň A. Barto "Báseň".)

Vychovávateľ: A tiež máme v skupine veľa lôpt.Chlapi, pozrite sa, koľko lôpt je v koši (deti idú k prvému stolu) Vezmi každú loptu, dotkni sa jej a povedz mi, aká je to lopta?

Deti: - Hladké, okrúhle, ľahké, plastové.

Vychovávateľ: -Správne. A skontrolujeme, či sa tieto loptičky potopia alebo nie. (Deti pustia loptičky do misky s vodou) Potopili sa loptičky?

Deti: - Nie.

Vychovávateľ: Prečo sa neutopia?

Deti: - Loptičky sú ľahké.

Učiteľ: - Správne, plastové loptičky sú ľahké a neponárajú sa Bola to vaša loptička, Tanya?

Tanya: - Nie. Moja lopta nebola plastová.

Vychovávateľ: - Chlapci, poďme do iného koša, sú tu aj lopty, zoberte ich a povedzte mi, čo sú zač?

Deti: - Ľahké, drevené.

Vychovávateľ: -Je to tak. Uvidíme, či sa utopia alebo nie. (Deti experimentujú)

Deti: Neutopte sa.

Vychovávateľ: -Je to tak, drevené gule sa tiež nepotápajú Tanya, mala si takú loptu?

Tanya: - Nie. Nebolo to z dreva.

Vychovávateľ: -A ešte máme lopty, (pristúpia k ďalšiemu košu), vezmite ich a povedzte mi, aké sú to lopty.

Deti: - Ľahké, mäkké, gumené.

Vychovávateľ: -Nechajme ich tiež ísť do vody a uvidíme, či sa utopia alebo nie.(Deti experimentujú).

Deti: -tieto lopty sa tiež nepotopia, pretože sú ľahké.

Vychovávateľ: -Správne, gumené loptičky sú ľahké a nepotápajú sa Bola to tvoja loptička, Tanya?

Tanya: Áno, mala som gumenú loptičku.

Vychovávateľ: - Tanya, neboj sa, lopta sa ti nepotopí, lebo je z gumy. (Tanya sa teší a prestáva plakať) Teraz si sadnime na stoličky, ešte mám pre teba pripravené lopty. (Deti si sadnite) Pozri, Chlapci, čo tam mám, je ešte loptička, ale jednu mám, tak vám ju ukážem jednu po druhej. (Deti sa striedajú pri pohľade na neznámu loptičku) Čo je to?

Deti: - Ťažké.

Vychovávateľ: -Správne, je ťažká, pretože je to kovová guľa. Povedzme spolu toto nové slovo. (Deti opakujú). Pozrime sa, či sa táto guľa potopí alebo nie. (Učiteľ ju pustí do misky s vodou, guľa sa potopí ).

Deti: - Lopta sa potápa, je ťažká.

Vychovávateľ: -Je to tak, kovové gule sa potápajú. A ešte mám jednu guľu, je tiež jedna a treba s ňou zaobchádzať veľmi opatrne, lebo sa môže rozbiť, je to sklenená guľa. Povedzme spolu slovo sklo, (deti opakujú potápa sa. (učiteľ pustí sklenenú guľu do misky s vodou)

Deti: - Topenie.

Vychovávateľ: -To je pravda.Sklenené gule sa tiež potápajú.

Tanya: - Koľko loptičiek máte, ale ja a moji priatelia máme len jednu a vždy sa pohádame.

Vychovávateľ: -Neboj sa, Tanya, teraz ti s chalanmi urobíme loptičky a ty budeš mať tiež veľa loptičiek.(Deti sedia pri stoloch a formujú guličky z plastelíny Tanyi, potom daj Tanyi).

Tanya: -Ďakujem chlapci! Išla som za kamarátmi a urobila som im radosť. Zbohom! (Deti sa lúčia s Tanyou)

Učiteľ: - Chlapci, páčila sa vám dnešná hodina? Čo sme dnes robili? (učiteľ si vypočuje odpovede) Akí ste dobrí ľudia, dnes sa vám tak darilo.

Abstrakt z otvorenej lekcie o experimentovaní v druhej juniorskej skupine
"Magická voda".

Typy detských aktivít: hra, komunikácia, kognitívny výskum.
Ciele: formovať u detí predstavy o kvalitatívnych zmenách vody a jej vlastnostiach.
Úlohy:
1. Vytvorte podmienky na zisťovanie vlastností a kvalít vody: čistá, zakalená, lejúca, teplá, studená, horúca.
2. Podporovať využívanie výskumných a pátracích aktivít.
3. Zafixujte si myšlienku, že voda môže byť studená, horúca, teplá, zakalená.
4. Rozvíjať zmyslovú citlivosť hmatové vnemy(studená, teplá teplá voda) a duševná činnosť.
5. Rozvíjať pozornosť, záujem o experimentálne aktivity.
Ciele: vie na žiadosť dospelého rozprávať o predmetoch, odpovedá na najjednoduchšie otázky počas experimentálnych aktivít, ovláda základné pohyby pri cvičení „Ryba“, zapojí sa do hry „Na čo je voda?
Vybavenie: vybavenie na pokusy: poháre s vodou, podľa počtu detí, vedierka, fľaša, váza, prázdne poháre, škrob, káva, cukor, džem, lyžice, miska, kamienky rôznych farieb a tvarov, tanier , čipy, obrázky.
Náplň organizovaných aktivít detí:
1. Organizačný moment.
Deti idú na stoličky.
Ahojte chalani, volám sa Kapitoshka. Chlapci, stratil som sa. Bol som malá kvapka, jedného dňa zafúkal silný vietor a odniesol ma.
- Žil som tam, kde je veľa vody. A kde bola voda, tam bolo všetko v poriadku. Veselé ryby plávali vo vode, kvety vydávali magickú vôňu a rastliny sa tešili zo svojej zelene. Ľudia a zvieratá pili vodu a plávali v jazere. Všetky živé veci potrebujú vodu a voda dokáže zázraky. Ukážem vám, aká je voda čarovná.
Voda robí zázraky
Nie sme unavení čudovaním sa -
Pomôžte lodiam plávať
Uspí rybu.
A želané každú hodinu.
Voda je naša mágia.
- Chlapci, ako kvapká voda? (kvapkať, kvapkať, kvapkať).
Odkiaľ máme doma vodu? (z kohútika).
- Aká voda tečie z kohútika? (studené a horúce).
Aká je najlepšia voda na umývanie rúk? (teplé).
Ako môžete pripraviť teplú vodu? (Zmiešajte studenú a horúcu) Deti určujú, že voda vo vedrách je studená a horúca.
2. Hlavná časť. Experimenty s vodou.
Skúsenosti: "Miešanie studenej a horúcej vody"
Učiteľka navrhuje, aby všetky deti najprv vyliali horúcu vodu, potom studenú vodu, určili vodu hmatom. Tu mám dve vedrá: jedno má horúcu vodu a druhé studenú. Ako pripraviť teplú vodu? (Deti sa dotýkajú vedier s vodou, miešajte vodu v umývadle).
Skúsenosti: "Farba vody"
Teraz si do jedného pohára nalejeme vodu a dáme do nej lyžicu. Kávu rozpustite v ďalšom pohári vody. Kde je lyžica? (V pohári vody.) Prečo ju vidíš? (Voda je čistá, takže lyžicu vidíte). To je ďalšia vlastnosť vody – voda je priehľadná.
-Skúsme vo vode rozpustiť iné látky (škrob, lekvár). Chlapi, pozrite, voda zmenila farbu a ak vo vode rozmiešame cukor, farba vody zostane rovnaká, ale cukor samotný zmizol. Kam išiel? (rozpustené vo vode). To je tá čarovná voda – dokáže meniť farbu a rozpúšťať látky.
Skúsenosť: "Tvar vody"
(Na plochý tanier nalejte trochu vody). Čo sa stalo s vodou? Rozložila sa na tanier. Voda nemá tvar, pretože je tekutá a šíri sa. Ale ak nalejeme vodu do fľaše, pohára, vázy, tak voda bude mať podobu nádoby, do ktorej sa naleje. (Vykonajte akcie). Aj to je vlastnosť vody – nemá formu.
3. Telesná výchova "Ryby"
Teraz si trochu oddýchneme a premeníme sa na ryby.
Päť malých rýb sa hrá v rieke (Dlane sú uzavreté, mierne zaoblené. Vo vzduchu vykonávame pohyby podobné vlnám.)
Na piesku bolo veľké poleno (Ruky sú pritlačené k sebe. Otáčame ich zo strany na stranu.)
A ryba povedala: „Je ľahké sa tu potápať!“ (Dlane sú zatvorené a mierne zaoblené. Vykonávame s nimi „potápavý“ pohyb.)
Druhý povedal: „Však je to tu hlboko.“ (Hojdačka so zatvorenými dlaňami – negatívne gesto).
A tretí povedal: "Chcem spať!" (Dlane sa otočia na zadnú stranu jednej z rúk - ryba spí.)
Štvrtý začal trochu mrznúť. (Rýchlo potrasieme dlaňami - chveme sa.)
A piaty zakričal: "Tu je krokodíl!" (Dlane sa otvárajú a spájajú - ústa.)
Odplávajte odtiaľto, aby vás nepohltili! "(Rýchle vlnové pohyby so zatvorenými dlaňami - odplávajte.)
-Kapitoška nám priniesla kamienky. (Posypte stôl, deti ich skúmajú). Teraz porovnáme kamene. (Všetky kamienky sú iné: každý má svoju farbu, tvar, veľkosť, všetky nejako vyzerajú).
- Stlačte kamene v ruke, čo to je? (Tvrdo.) Klepnúť kameň na kameň.
Vzali sme kamene do rúk
Zaklopali na seba
Naše kamienky klopú, takto, takto.
Nemôžeme ich zlomiť.
Prečo sa skaly nedajú lámať? (Sú pevné).
Skúsenosť „Čo povedala voda? »
Deti hádžu kamienky do misky s vodou, počúvajú zvuk.
- Čo ti povedala vodka? (boule)
- Voda môže vydávať rôzne zvuky.
Skúsenosti: „Potopiť sa alebo plávať“
- Kamene - ťažké alebo ľahké? (Ťažké.) Kamene sú ťažké, tvrdé. Skontrolujeme, či plávajú na vode alebo nie? Ponorte kamene do vody. (Deti spúšťajú kamienky do vody, utopia sa.) Utopili sa? (Utopený.) Prečo sa kamene potopili? (Sú ťažké.) Vidíš kamene vo vode? A prečo? (Voda je čistá.)
-Kapitoshka nám priniesla čipsy. Sú tvrdé alebo mäkké? (Deti ich stlačia v rukách, urobia záver.) Aj čipsy sú tvrdé. Sú čipy ťažké alebo ľahké? (Slivery sú ľahké).
-A čo je ľahšie, čo ťažšie - triesky alebo kamienky? Skontrolujme to. (Deti hodia kameň do misky s vodou.)
Kam spadol kameň? (Dnu.) Deti hádžu triesku. Kam spadol čip? (Črepina pláva).
- Chlapci, pozrite sa, kameň aj trieska sú tvrdé, ale kameň je ťažký a spadol na dno, a ten kúsok je ľahký a pláva.
- Chlapci, spomeňme si, ako človek používa vodu?
4. Didaktická hra"Na čo je voda?"
- Sadnite si na stoličky, fotografujte a rozprávajte, čo na nich vidíte.
- Ryby plávajú v jazere.
- Deti polievajú kvety.
- Voda tečie z kohútika, chlapec si umýva ruky mydlom.
- Babička umýva riad.
- Mama kúpa dieťa vo vani.
5. Odraz.
- Áno, vodu vždy potrebujeme na umývanie riadu, polievanie kvetov, kúpanie bábätka, pijeme vodu, s jej pomocou si varíme chutné jedlo. Voda je nevyhnutná pre život rýb, vtákov a rastlín. Tu je voda, ktorú potrebujete. Ďakujem, Kapitoshka, že si chlapcom povedal toľko zaujímavých vecí o vode.
"Dovolím si ti povedať-
Bez vody nemôžeme žiť!
Bez vody sa neumyjeme
Nejedzte, nepite.
Sme zvyknutí na to, že voda
Náš spoločník vždy!
- Kapitoshka nám priniesla hračky. Deti samostatne umiestňujú plastové a gumené rybičky do misky s vodou a hrajú sa s nimi.

Otvorená trieda o experimentovaní s vodou „Malí kúzelníci“ s využitím IKT v druhej juniorskej skupine.

Cieľ: vytvárať podmienky pre zákl výskumné činnosti o štúdiu vlastností a vlastností neživej prírody.
Úlohy:
Vzdelávacie:
- oboznámiť deti s vlastnosťami vody (farba, vôňa);
-aktivovať a obohacovať slovnú zásobu detí o podstatné mená, prídavné mená, slovesá na tému vyučovacej hodiny
Vzdelávacie
- rozvíjať zručnosti na vykonávanie prvých experimentov;
- rozvíjať myslenie, reč, obzory a zvedavosť detí; hovoriť o dôležitosti vody pre všetko živé;
- rozvíjať u detí kognitívny záujem, samostatnosť, pozorovanie, schopnosť porovnávať.
Vzdelávacie
- rozvíjať schopnosť pracovať v skupine;
- vychovávať k úcte k vode.
Obohatenie slovnej zásoby: bez farby, bez zápachu.
Vzdelávacia oblasť:"Kognitívny vývoj"
Typ aktivity: Kognitívny výskum.
Materiály a vybavenie: magická truhlica, poháre podľa počtu detí, taniere podľa počtu detí, farba, lyžičky podľa počtu detí, pomarančový džús
Metódy a techniky: hra (čarovná skrinka s pozvánkou), vizuálna (džbán s vodou), fotografie jazierok, praktická (pokusy), slovná.
Pokrok GCD.
1. Organizačný úsek.
Postavíme sa spolu do kruhu, treba sa pozdraviť. Pozdravujem vás, rýchlo sa usmejte. Držme sa spolu za ruky a usmievajme sa na seba.
Chlapci, dnes ráno som pri našich dverách do skupiny našiel takú krásnu krabičku a pozvánku, chcete vedieť od koho.
Text:
„Drahí chlapci, pozývam vás do krajiny trikov. Tu sa dozviete veľa zaujímavostí a naučíte sa kúzelnícke triky s vodou. A dostať sa do krajiny v čarovnom boxe je čarovný klobúk. Veľa štastia."
Chlapci, povedzte mi, prosím, kto je kúzelník?
Vieš robiť triky?
Ale aby ste sa dostali do tejto krajiny, musíte povedať čarovné slová:
Uverím, uverím
Budem točiť, budem točiť
S deťmi v krajine trikov sa nájdem. ( deti opakujú slová s učiteľom)
Tak sme sa s vami stali kúzelníkmi. Pozrite sa do magickej skrinky, je tam ešte niečo? Čo si myslíš, že mám v rukách? ( Kúzelná palička)
Čarovná palička nám pomôže vykonávať kúzelnícke triky.
Pozrite sa chlapci, v magickej truhlici je ešte niečo. Och, aké zaujímavé, čo tam je? Máš záujem? Prečítam si to…
(Získajte karafu vody) Čo si myslíte, že je v karafe?
- Správne, voda, a budeme robiť triky s vodou.
Stojan zobrazuje ilustrácie k básni, rozpráva báseň a zobrazuje obrázky.
Počuli ste už o vode?
Hovorí sa, že je všade!
Nájdete ho v jazierku
A vo vlhkom lesnom močiari.
V kaluži, v mori, v oceáne
A pri kohútiku
Ako cencúľ zamrzne
Vkráda sa do lesa s hmlou,
Varenie na sporáku
Para kanvice syčí.
Bez nej sa nemôžeme umyť
Nejedzte, nepite!
Dovolím si povedať:
Nemôžeme bez nej žiť!
Chlapci, kde sa môžeme stretnúť s vodou? Správne v rieke, v mori a v kohútiku.
Chlapci, je čas začať triky s vodou?
Experimentálne aktivity Deti idú k stolu.
- Potom poďme do trikovej miestnosti, kde ťa naučím robiť triky s vodou. Chlapci, dajte si jeden pohár vody. Myslíte si, že je voda čistá alebo nie?
A skontrolujeme: vložte lyžicu do pohára a ak je lyžica viditeľná, voda je čistá.
Chlapci, vidíte lyžicu cez vodu?
Presne tak, dobre urobené, lyžičku vidíte, tak akú vodu máme? (priehľadné)
A teraz sa budeme učiť prvý trik.
Pozrite sa, ako to urobím: lyžičkou naberieme trochu magickej farby, pridáme ju do pohára a premiešame a uvidíme, čo sa stane. Akú farbu má voda? Správne, červená. A teraz mi ukáž trik, čo dokážeš. Akú vodu ste dostali Deti odpovedajú na otázku.
A skontrolujme. Spustíme lyžicu do pohára, ak lyžicu nevidno, tak voda nie je priehľadná. Chlapci, vidíte tú lyžičku? Je to tak, nie je to vidieť, znamená to, že voda sa stala nepriehľadnou.
Zamerajte sa na dva"Farebná voda"
D Ak chcete tento trik vykonať, musíte si vziať poháre so skrutkovacím uzáverom (podľa počtu detí). Nádoby sú naplnené vodou. Učiteľ všetkým ukáže, že voda je obyčajná, prikryje ju vreckovkou a potom povie čarovné slová:
"Existovala jednoduchá voda, staň sa farebnou vodou" a mávne čarovným prútikom. Deti potrasú vodou v dóze, voda sa zmení na požadovanú farbu. Pre každé dieťa sa voda zmení na iná farba. Deti hovoria, akú farbu má voda.
Aké ťažké je byť kúzelníkom. Dáme si pauzu a trochu sa pohráme.
Fizminutka "Kúzelníci" Deti sa pohybujú v skupine pri hudbe a tancujú s učiteľom.
Ale naše triky ešte neskončili. Máme pokračovať?
Dajme si pohár. Vôňa, vonia voda alebo nie? Výborne, voda ničím nezapácha, nemá zápach. A teraz sa naučíme ďalší trik, voda teraz získa vôňu, ale ak do nej pridáte magický prášok. Skontrolujme to?
Pozri sa, ako to urobím sám, a ty po mne opakuješ: naber lyžičkou trochu magického prášku, pridaj do pohára a premiešaj. Teraz ovoňaj vodu. Vonia už voda? Je to tak, voda od nás získala vôňu. Sústredili ste sa?
Reflexia.
Výborne, chlapci! Dnes z vás boli skutoční kúzelníci. Ktorý trik sa vám páčil najviac? O akých vlastnostiach vody ste sa dozvedeli No, je čas vložiť môj klobúk do čarovnej skrinky a Kúzelná palička To isté. A vrátime sa späť do skupiny s čakaním.