meni kategorije

Protokol roditeljskega sestanka o okoljski vzgoji. Povzetek roditeljskega sestanka o okoljski vzgoji "Kako lep je ta svet, poglej ...

Občinska proračunska predšolska izobraževalna ustanova

"Vrtec št. 10" mesta Aleysk, Altai Territory

Roditeljski sestanek

v 1 mlajša skupina"sonce"

na temo: "Ekologija in mi!"

razvijalec:

Shanina Elena Yakovlevna

Vzgojitelj: MBDOU "Vrtec št. 10"

Aleysk

2016

Roditeljski sestanek v 1 mlajši skupini

Tema: "Ekologija in mi!"

Cilj:

  • Dvig ravni okoljske usposobljenosti staršev;
  • Oblikovanje pravil za okoljsko kompetentno interakcijo z okoljem;
  • Povečanje vloge družine pri vzgoji otrok za ljubezen do narave.

Naloge:

1. S starši se pogovorite o problemu oblikovanja ekološke kulture otroka;

2. Staršem predstaviti različne oblike dejavnosti z otroki v okoljska vzgoja doma;

3. Nadaljevati z oblikovanjem ekoloških norm vedenja v okolju;

4. Vključite starše v delo skupine in vrtec o oblikovanju ekološke kulture predšolskih otrok.

Poraba časa: marec

Oblika obnašanja: Okrogla miza

Člani: starši, učitelji.

Priprave na roditeljski sestanek

1. Pripravite vprašalnike in izvedite anketo med starši.

2. Razvoj in izvedba projekta okoljske vzgoje "Modra kapljica"

3.Priprava predstavitve za projekt Modra kapljica.

Dnevni red:

2. Predstavitev projekta okoljske vzgoje "Modra kapljica"

4. Vprašanja o ekologiji za starše.

5. Zaključna beseda vzgojiteljev.

Napredek srečanja:

1. Uvod učiteljice Shanina E.Ya.

"Kako to misliš, brez zelišč in ptic,

In brez ljubezni do brenčeče čebele,

Brez žerjavov nad goščavo iglavcev,

Brez lepih lisičjih obrazov?

Ko končno razumeš

O človek, krona narave,

Kaj je tvoj konec brez narave? »

Beseda "ekologija" in njene izpeljanke so trdno vstopile v naš vsakdanji besednjak, vendar jo razumejo različno. V znanstveni literaturi je veliko definicij. Najpogostejši: ekologija je veda o odnosu živih organizmov med seboj in z okoljem. Čudovita in čudovita narava je neizčrpen vir estetski občutki in izkušnje. Ne morete ljubiti narave, ne da bi jo poznali. Več ko veš, bolj razumeš in ljubiš. Čez nekaj let bodo naši otroci odrasli. In na njihova ramena bo padla odgovornost za življenje naše družbe, za usodo naše zemlje. In od nas odraslih je odvisno, ali bodo ljubili in varovali našo naravo, ali bodo znali predvideti posledice svojih dejavnosti v ekološkem okolju.

Predšolsko otroštvo - Prva stopnja oblikovanje človekove osebnosti, njegove vrednotne usmeritve v svetu okoli njega. V tem obdobju se oblikuje pozitiven odnos do narave, "sveta, ki ga je ustvaril človek", do sebe in ljudi okoli.

»Brez okoljskega znanja je danes življenje nemogoče. Ljudje jih potrebujemo kot zrak kot zdravilo za bolezen, katere diagnoza je brezbrižnost do našega skupnega doma, do narave «(V.A. Aleksandrov)

Otroci pogosto kruto ravnajo z naravo in za vse to smo krivi odrasli. Niso nas naučili videti lepega in poskrbeti, da vse, kar nas obdaja, le veseli.

Nahranite ptice, obesite podajalnik zunaj okna ali na balkon. Otrok bo tja dal hrano. Če želite ugoditi otroku, mu nabavite papige ali želvo ali hrčka. Razložite in naučite, kako pravilno skrbeti zanje in otrok bo srečen. Mnogi otroci sanjajo, da bi ob sebi imeli prijatelja, mucka ali kužka. Naučite se videti lepoto sveta okoli sebe in ne bo zaman. Če otrok poskrbi za vse in skrbi za ta »dom«, vaša vzgoja ne bo zaman. Pozorni bodo ne samo na svet okoli sebe, ampak tudi na vas, odrasle.

Na koncu svoje objave bi rad ponudil pesem

V. Orlova "Živi primer"

Pri nas kadarkoli v letu

Modra narava uči

Učite se po koledarju

Po živem začetniku

Ptice se naučijo peti

Spider Patience

Roj čebel nas uči

Delovna disciplina

Nauči te živeti v delu

In po pravici

Uči nas resnice

Sneg nas uči čistosti

Sonce uči prijaznosti

Narava skozi vse leto, moraš se naučiti

Nas drevesa vseh vrst

Vsi veliki gozdni ljudje,

Uči močno prijateljstvo.

Ena od vsakoletnih nalog našega vrtca je okoljska vzgoja predšolskega otroka.

Ekološka vzgoja je spoznavanje živega, ki otroka obdaja, v njegovem življenjskem okolju, naša glavna naloga pa je, da ga naučimo varovati in varovati to, kar vidi.

Da bi ugotovili odnos staršev do problema okoljske vzgoje, smo izvedli anketo.

Na podlagi rezultatov, ki smo jih videli, smo prišli do zaključka, da 90 % staršev ve, kaj je ekologija in jih zanimajo njeni problemi. 10 % staršev na to vprašanje bodisi ne ve ali preprosto ne želi odgovoriti. 80% staršev je odgovorilo na vprašanje o prisotnosti rastlin in živali v hiši. To pomeni, da ima večina družin najljubše živali in rastline, za katere skrbijo. Starši so zelo aktivno odgovarjali na vprašanje, kako lahko pomagajo vrtcu ali skupini pri razvoju ekološkega okolja – 75 %. In to je prinesti rože, saditi sadike, sodelovati v skupnostnem delu na ozemlju predšolske vzgojne ustanove. 30 % staršev je z družino rado v naravi, v gozdu, 55 % staršev otrokom dovoli gledanje televizijskih oddaj o ekologiji. Na ostala vprašanja so vsi starši odgovorili pozitivno, kar pomeni, da delo na okoljski vzgoji poteka, starši se z otroki pogovarjajo o tem, kaj se sme in česa ne, tako na sprehodu kot doma.

Imamo en cilj – vzgajati bodoče ustvarjalce življenja. Kakršen je človek - takšen je svet, ki ga ustvarja okoli sebe. Rada bi verjela, da bodo naši otroci, ko bodo veliki, ljubili in varovali vsa živa bitja.

Delo s starši pri okoljski vzgoji predšolskih otrok je ena od sestavin dela predšolske ustanove. Le z oporo na družino, le s skupnimi močmi lahko rešimo našo glavno nalogo - vzgojo človeka z veliko začetnico, okoljsko pismenega človeka.

Prosimo za vašo pozornost, da vidite, kako poteka delo na okoljski vzgoji v naši skupini

2. Predstavitev projekta okoljske vzgoje "Modra kapljica".

V našem času so problemi okoljske vzgoje stopili v ospredje in jim namenjajo vse več pozornosti. Zakaj so ta vprašanja postala aktualna? Razlog je v človekovi dejavnosti v naravi, pogosto nepismeni, z ekološkega vidika nepravilni, potratni, ki vodi v kršitev ekološkega ravnovesja.

Vsak od tistih, ki so naravi povzročali in povzročajo škodo, je bil nekoč otrok. Zato je vloga tako velika vrtci pri okoljski vzgoji otrok.

3. Vprašanja za starše

Za vas, starše, smo pripravili vprašanja, na katera lahko odgovorite.

1. Zakaj listi v krošnjah odpadejo zadnji? (Ker so mladi)

2. Katere črne jagode poznate? (češnja, borovnica, robida, aronija, Črna)

ribez.)

3. Nihče ne graja, ona pa trepeta. Kdo in zakaj? (Aspen, ker je listno steblo dolgo)

4. Rastlina, povezana z zvonjenjem? (Zvonec)

5. Ime katere rastline je sestavljeno iz delca, predloga in stražarnice? (ne pozabi me)

6. Poimenuj priimke, ki izvirajo iz imen živali.

(Zverevi, Volkovi, Koškini, Krotovi, Zajcevi, Karpovi, Kozlovi)

7. Poimenuj divje užitne rastline. (Kopriva, kislica, repinec, meta, origano, divja vrtnica, šentjanževka)

8. Ime katerih živali je sestavljeno iz 2 črk? (Ježek, res, jak)

9. Poimenuj rastline, ki imajo človeška imena. (Rose, Veronica, Ivan da Marya)

Marjetica, Ivan-čaj, koruznica itd.)

10. Kdo ima ušesa na nogah? (Pri kobilici)

4. Zaključna beseda vzgojitelja

Naše srečanje se bliža koncu.

Živimo v isti družini
Živimo v enem krogu
Bodimo prijazni in rešimo svoj dom.

Tako, da vsaka majhna mladost,
Trganje rože, lomljenje hrasta.
Mislil si, kaj je naredil?
In dal je odgovor na svoje vprašanje -
Uničil sem vse, kjer sem odraščal!

Pomislimo, starši in mi -
Kako pri otrocih postaviti temelje prijaznosti.
Kako jih naučiti ljubiti zemljo,

Varujte naravo.

Vedno bodi zaščitnik

In ne zameri nikomur.

Povzemanje.
Zemlja je naša velika hiša v kateri živimo. In lastnik te hiše je moški. In ta lastnik mora biti prijazen in skrben.

Sklep roditeljskega sestanka:

  1. Spodbujati celovit razvoj otrokovo osebnost.

rok: trajno

  1. Aktivno sodelujte pri delu skupine in vrtca pri oblikovanju ekološke kulture predšolskih otrok.

rok: trajno

Priloga 1

Okoljska vprašanja

Ocenite situacijo, kaj je v njih storjeno narobe.

Prva situacija.

- Tam je kurišče. Tukaj zakurimo ogenj, je predlagal Vanya.
Zakaj tukaj? Pojdimo pod to drevo, tam je bolj udobno, - so ugovarjale dekleta. Fantje so izkopali luknjo pod drevesom, stran vrgli zemljo, da ne bi motila. (Priporočljivo je kuriti na starem kurišču, pod drevesi pa je to zaradi nevarnosti požara strogo prepovedano).
Druga situacija.
Fantje so pod grm izkopali jamo in vanjo zložili vse smeti, ki so ostale po počitku. (Smeti morate odnesti s seboj, le ostanke hrane lahko zakopljete. Ne pozabite! Zapuščen kos papirja se razgrajuje 2 leti, pločevinka najmanj 70 let. Plastična vrečka, ki ste jo pustili, bo ležala nekaj sto let. In drobci pločevinke ali steklenice lahko povzročijo škodo tudi po 2000 letih. V sončnem vremenu pa lahko kos stekla igra vlogo leče in povzroči gozdni požar.
Tretja situacija
Eno od deklet je pripomnilo: »V gozdu je nekaj tiho. Tudi ptički ne pojejo. Sploh je dolgočasno. Tranzistor morate vklopiti glasneje. (V gozdu ne morete povzročati hrupa, prestrašiti njegovih prebivalcev).
Četrta situacija
Dekleta so prišla v gozd po borovnice. Jagod je toliko, da je bilo mogoče nabrati polno skodelico, ne da bi zapustili mesto. Ko so bile skodelice polne in so bila usta in ustnice črne od jagod, je eno od deklet dejalo:
- Škoda, da Maša ni z nami in ne vidi, kaj dobro mesto smo ugotovili.
»Nič, nabrali ji bomo grme z jagodami in ji pokazali,« je predlagal drugi. (Ne morete nabirati jagod z vejami).

Peta situacija.

Vova in njena mama sta šla v gozd nabirat gobe. - Glej, glej, mati ptica leti tako nizko, da jo lahko ujamem! Naj ostane v naši hiši.

Ne, tega ne moreš narediti, je rekla mama. Zakaj je tako odgovorila? (Sinu ni dovolila vzeti ptiča, saj je vedela, da je to pišče, ki se uči leteti. Odraščal bo v gozdu in umrl v ujetništvu.)

Šesta situacija

Nekega dne sta Serjoža in njegovi starši prišli k reki. blizu obale

Plavalo je veliko ribic.

Daj mi kozarec, lovil bom ribe, je Serjoža prosil starše.

Ne moreš jih ujeti, - je rekel oče in pojasnil, zakaj. Kaj je rekel oče?

(Majhne ribe so mladice velikih rib. Potrebujejo prostor za rast in razvoj in bodo hitro poginile v bregu. In če bodo vsi lovili mladice, bo v reki malo rib.

Dodatek 2

Vprašalnik za starše "Okoljska vzgoja otrok"

POLNO IME_______________________________________________________________

1. Veste, kaj je ekologija, kaj preučuje, kaj počne? _________________________________________________________________________________________________

2. Ali vas osebno zanima ta problem?________________________________________________

Kako je prikazano?________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________

3. Kako se počutiš do narave, imaš rad živali, ptice? ___________________________________________________________________________

4. Ali imate sobne rastline in katere? Če ne, zakaj ne?_______________

____________________________________________________________________________________________

5. Ali je v družini pes, mačka ali druge živali?

____________________________________________________________________________________________

6. Kaj je vaš namen

Ste jih kupili?________________________________________________________________

7. Ste že kdaj izdelovali ptičje krmilnice?

8. Ali otroku berete knjige o naravi?

9. Ali vaš otrok gleda televizijske oddaje o naravi?

10. Kakšna je vaša reakcija na mučenje živali?________________________________

__________________________________________________________________________________________________

11. Ali greste pogosto z otrokom v gozd? ________________________________________________

___________________________________________________________________________________________

12 Kako lahko pomagate DOE na področju ekologije? __________________________________

________________________________________________________________________________________________

13. Ali podpirate delo, ki se izvaja v predšolski vzgojni ustanovi za okoljsko vzgojo predšolskih otrok?

_______________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________

14. Ali otroke seznanite s pravili obnašanja v naravi? ________________________

___________________________________________________________________________________________

15. Vaši predlogi, želje. ____________________________________________________

__________________________________________________________________________________________


povzetek roditeljskega sestanka na temo "Ekologija in mi"

Oblika obnašanja: Kviz

Cilj:

Dvig ravni okoljske usposobljenosti staršev; oblikovanje pravil za okoljsko kompetentno interakcijo z okoljem;

Povečanje vloge družine pri vzgoji otrok za ljubezen do narave.

Naloge:

Spodbujati vlogo družine pri vzgoji otrok za ljubezen do narave;

Oblikovati pravila okoljsko kompetentne interakcije z okoljem;

Staršem predstaviti napredek v razvoju okoljske vzgoje otrok;

Vključite starše v delo skupine in vrtca pri oblikovanju ekološke kulture predšolskih otrok;

Razviti veščine za pravilno ocenjevanje svojih dejanj in dejanj drugih z vidika ekologije.

Pripravljalna dela:

1. Pripravite obvestilo za starše "Pravila prijateljev narave."

2. Posvetovanja "Okoljska vzgoja predšolskih otrok":"Pravila obnašanja v naravi"

3. Natečaj otroških risb "Mi smo zagovorniki narave."

4. Organiziranje razstave knjig, revij, didaktične igre;

POTEK srečanja :

Vzgojiteljica: Dragi starši! Hvala, ker ste si vzeli čas in prišli na roditeljski sestanek.

"Kako to misliš, brez zelišč in ptic,

In brez ljubezni do brenčeče čebele,

Brez žerjavov nad goščavo iglavcev,

Brez lepih lisičjih obrazov?

Ko končno razumeš

O človek, krona narave,

Kaj je tvoj konec brez narave?

Ena izmed letnih nalog našega vrtca je okoljska vzgoja predšolskega otroka in tema našega srečanja « Ekologija in mi »

Predsednik Rusije V.V. Putin je podpisal odlok, da bo leto 2017 v Rusiji leto ekologije.

Ta tema je v našem času zelo pomembna, saj dejavnosti ljudi včasih škodljivo vplivajo na okolje, rastlinstvo in živalstvo. Navsezadnje lahko le s skupnimi močmi družine in vrtca dosežemo določene rezultate v procesu okoljske vzgoje naših otrok..

Okoljska vzgoja je ena izmed pomembna mesta v sistemu predšolska vzgoja. Ob upoštevanju starostne značilnosti predšolski otroci, ekološka vzgoja otrok v vrtcu temelji na igri, z veliko vključenostjo različni tipi igre.

Okoljsko vzgojo je priporočljivo začeti s zgodnje otroštvo.

Dragi starši, kako razumete, kaj je okoljska vzgoja? (odgovori staršev)

okoljska vzgoja- to je znanje o živem, ki obdaja otroka, v njegovem habitatu, in naša glavna naloga je, da jih naučimo varovati in zaščititi to, kar vidijo.

K privabljanju otrok k tesnemu stiku z naravo, k spoznavanju komunikacije z naravo, spoznavanju rastlinskega in živalskega sveta prispevamo odrasli. aktiven razvoj otroci imajo takšne lastnosti, kot so prijaznost, potrpežljivost, marljivost in usmiljenje. Te lastnosti, položene v otroštvu, bodo trdno vstopile v človekov značaj, postale njegov temelj.

Pri svojem delu uporabljamo vizualne, verbalne in praktične metode in tehnike oblikovanja otrok mlajši starosti spoštovanje narave.

. Opazovanje- to je namensko, sistematično zaznavanje predmetov in pojavov okoliškega sveta(1920 x 1440)
(1920 x 1440)

. Delovna aktivnost v kotičku narave
(1920 x 1440)

. Pregled slik, ilustracij, albumov - slike omogočajo podrobno preučevanje pojavov narave, dolgotrajno osredotočanje pozornosti nanje, kar je z neposrednim opazovanjem pogosto nemogoče zaradi dinamičnosti in spremenljivosti narave.

. Didaktične igre - v didaktičnih igrah otroci pojasnjujejo, utrjujejo, širijo obstoječe predstave o predmetih in naravnih pojavih, rastlinah in živalih.
(1920 x 1440)
.

. Igre s predmeti- igre z listi, semeni, cvetovi, sadjem in zelenjavo.
(1920 x 1440)

. Namizne igre - "Zoološki loto", "Botanični loto", "Štirje letni časi", "Jagode in sadje", "Rastline" - ponujajo priložnost za sistematizacijo znanja otrok o rastlinah, živalih in neživih pojavih.
(1920 x 2560)

In zdaj vas vabimo, da ste mali otroci in tekmujete med seboj na področju okoljske vzgoje, razdeljeni v 2 ekipi. Upošteval bom pravilnost in hitrost odgovorov.

Pa začnimo igro!

1. Tekmovanje"Ali si vedel?"

(starši izmenično berejo vprašanja iz vrečke in odgovarjajo na vprašanja),

1. Katero ptico imenujemo gozdni bobnar? (žolna)

2. Kako se imenuje hiša, ki jo ljudje zgradijo za čebele? (panj)

3. Kdo zgradi kočo v gozdu brez sekir, brez vogalov? (mravlje).

4. Kje so ušesa kobilice? (peš)

5. Katera ptica je med letom žuželke? (martin)

6. Kdo kuka pri kukavici? (moški)

7. Najljubša poslastica divjih prašičev? (želodi)

8. Najljubša junakinja mnogih Rusov bajke, pameten, zvit, bo kdo držal? (Lisica)

9. Katera goba je dobila ime po živali? (lisička)

10. Katera ptica znese svoja jajca v gnezda drugih ljudi? (kukavica)

11. Katera ptica lovi ponoči? (sova)

12. Kaj je povezano z divjimi živalmi? (človek, rastline, živali, glive, mikrobi)

13. Kaj je neživa narava? (sonce, zrak, voda, kamni)

14. Kateri iglavci pozimi odvržejo listje? (macesen)

15. Kdo je bil pozimi bel in poleti siv? (zajec)

16. Katere gozdne rastline lahko nadomestijo meso? (gobe - najbolj hranljive so jurčki in šampinjoni)

17. Katera drevesa imajo jeseni rdeče liste? (Rowan, javor.)

18. Kaj počne jež pozimi?

19. Kaj krastača jedo pozimi? (Ničesar ne poje, spi.)

20. Katero drevo se imenuje pradedek pradedkov? (Hrast.)

negovalec: Opravili ste odlično delo in predlagam, da nadaljujete.

2. Tekmovanje "Jaz bom začel, ti pa nadaljuj."

Vzgojitelj - 1
1 ekipa
- Hrast ima želod, bor pa ... (storži)
- Breza je kodrasta, bor pa ... (bodičast)
- Planinski pepel ima liste, bor pa ... (iglice)
Vzgojitelj - 2
2 ekipa
- Jeseni je breza zlata, bor pa ... (zelen)
- Aspen pozimi stoji brez listov, bor pa ... (v iglicah)
- Na jablani rastejo jabolka, na hrastu pa ... (želod)

3 Tekmovanje "Vreme po znakih"

Vzgojiteljica:Vse zanima, kakšno bo vreme jutri, pojutrišnjem, čez en teden. Vendar se napovedovalci pogosto motijo. Toda na našem planetu obstajajo bitja, ki lahko brez kakršnih koli izračunov napovedujejo vreme.

Napovedovanje vremena.

Imenska znamenja, ki jih poznate. Poimenujmo po vrsti:

* Pes se zvije in leži v klobu (prišli bodo prehladi).

* Ko cveti češnja (do mraza, zmrzali).

* Zvečer glasno kvakajo žabe (vreme bo toplo).

* Vrabci se kopajo v prahu ali v mlaki (dež bo).

* Pajek vztrajno plete mrežo (do suhega vremena).

* Hitroci, lastovke letijo nizko (napovedujejo dež).

* Krokar kvaka ... (dež)

* Lastovke letijo nizko nad tlemi - do ... (dežja).

* Obilna rosa zjutraj - vreme bo popoldne ... (dobro)

* Vrabci se kopajo v prahu ali v mlaki - ... (deževalo bo).

* Dežuje in v lužah so mehurčki – kaj to pomeni? (dolgo bo deževalo)

* Vrane pogosto kričijo - do slabega vremena.

* Ptica hohlitsya - do slabega vremena.

Dobro opravljeno! In tako gremo naprej

4. Tekmovanje. "kamilica"

Staršem so na voljo cvetni listi kamilice, na cvetnih listih so postavljene uganke o naravnih pojavih, vaša naloga je, da vzamete cvetne liste po vrsti in uganete uganke za svoje nasprotnike, če je pravilno, potem cvetni list pritrdimo na sredino kamilice.

Uganke:

1 .No, kdo od vas bo odgovoril:
Ne ogenj, ampak peče boleče,
Ni lučka, vendar močno sveti,
In ne pek, ampak peče? (sonce)

2 .Česa ne moreš dvigniti s tal? (Senca)

3 .Vsako leto pridejo k nam gostje:

eden sivolas, drugi mlad,

tretji skače, četrti joka, (letni časi)

4 .Kdor beli jase z belino
in piše po stenah s kredo,
šiva pernate postelje,
Ste okrasili vsa okna? (mraz)

5. Vas v belem žametu

ograje in drevesa.

In kako udari veter

ta žamet bo padel (inje)

6 .Brez kril letijo,
Tek brez nog
Lebdijo brez jadra (oblaki)

7 .Bele rože
cveti zvečer,
In zjutraj zbledijo. (zvezde)

8. Kakšna čudovita lepota!
poslikana vrata
Pojavil se je na poti!
Ne vstopi in ne vstopi vanje. (Mavrica)

5. KoncourseGozdna lekarna.

Vzgojiteljica:Gozd je kot pravljično kraljestvo, tam naokoli rastejo zdravila. V vsaki bilki, v vsaki veji – tako v zdravilih kot v tabletah. Samo ne rabite biti leni, le učiti se morate. V gozdu poiščite rastline, primerne za zdravljenje! Za vas, dragi starši, uganke o zdravilne rastline. Ugani jih in povej, zakaj se te rastline jemljejo v zdravilne namene.Bodite pozorni na rože, ki ležijo na miziuganke o zdravilnih rastlinah, vzamete po en cvet in uganete uganko ter poveste, zakaj te rastline jemljejo v zdravilne namene.

1 . Ne dotikajte se rastline - peče boleče, kot ogenj (Kopriva si umiva lase z decokcijo in tudi ustavi kri).

2. Popotnik si pogosto poškoduje noge - tukaj je zdravnik ob cesti. (Trpotec, celi rane, ureznine; uporablja se pri želodčnih boleznih).

3. Bela košara, zlato dno. (Kamilica, ki se uporablja za grgranje pri vnetem grlu; izpiranje las).

4. Kapljica sočnega nektarja je hkrati dišeča in sladka. Pomagal vam bo pri okrevanju po prehladu ... (Pljučnik)

5 . Nekje v goščavi je čarobna lekarna. Na veji so obešene rdeče tablete. (Šipek, krepi imunski sistem).

6 Poleti me veseli sveža medvejka, posušena v rezervi pa nas zdravi za prehlad. (malina)

5. Tekmovanje "Okoljske naloge"

negovalec .

1 . Olya je bila v gozdu s starši in zelo so ji bile všeč spomladanske šmarnice, tako lepe so bile, z belimi glavicami na tankem steblu, kot zvončki. Bili so vidni - nevidni, cela jasa. Olya je zbrala veliko lep šopekšmarnice. Povejte mi, ali je mogoče raztrgati velike šopke?

Zaključek:Nemogoče, saj uničujemo naravo, v rožah je nektar za metulje in čebele. (Poleg tega ne morete trgati šmarnic, v rdeči knjigi so navedene kot zdravilna rastlina)

2. Fantje v gozdu so ujeli ježa. Bil je tako zabaven in radoveden, in ko se je prestrašil, se je zvil v klobčič in razkril svoje bodice. Odločili so se, da ježka pripeljejo domov: "Naj živi pri nas, potem pa naj gre nazaj v gozd." Bi domov vzeli ježka? Je to mogoče narediti?

Zaključek:Divjih živali iz gozda ne morete odpeljati domov, saj bodo pozabile skrbeti zase, si priskrbeti hrano in ko pridejo spet v gozd, lahko celo poginejo.

3 . Kolja se je igral in videl metulje. Vzel je mrežo, jih začel loviti in dajati v kozarec.

Ne moreš loviti metuljev, je rekel Vitya.

-Od njih, vseeno, brez koristi - je odgovoril Kolya. Kateri fant je imel prav?

Zaključek : Metuljev je nemogoče ujeti in uničiti, saj metulj ni le lepa, ampak tudi koristna žuželka. V zraku lovi muhe, komarje, mušice, s katerimi se hrani. Z ubijanjem "nepotrebnih", po našem mnenju žuželk, kršimo ekološko ravnovesje.

4 . V nedeljo sta se Katya in njena mama odpravili na sprehod v park. V gredici so cvetele rože, pele so ptice. Katja je videla veliko lepi tulipani in hotela nabrati šopek, a ji mama ni dovolila. Zakaj?
Zaključek:tulipani- lepota cvetlične postelje. Veliko ljudi pride in vsi jih občudujejo. Poleg tega se majhne žuželke ponoči skrivajo v skodelicah tulipanov in v slabem vremenu, če trgate rože, bodo žuželke ostale brez hiš.

8 Ustvarjalno tekmovanje. "Ustvari obrt"

Potrebno je narediti sestavo parcele iz naravnih materialov .

Vzgojiteljica:HIn s tem je naš kviz končan.
Pameten, spreten
Živahno in drzno
Igrali smo se kviz
Pokazali so svoje znanje

Pokazali ste odlično znanje, a vsako tekmovanje ima svoje zmagovalce. Danes je ekipa postala zmagovalec ... (Prijateljstvo)

Tako se je naš roditeljski sestanek končal, mislim, da se z veseljem potopite v svet otroštva. Veseli bomo, če ste našli kaj zanimivega, poučnega zase, če imate željo izvedeti več o naravi, o njenih čudesih in skrivnostih.Želim si, da bi vi in ​​vaši otroci postali pravi prijatelji narave. In ko pridete domov, pojdite ven z vso družino, obesite krmilnice, nahranite ptice, se spominjajte in berite poezijo, opazujte lepoto narave, ker je tako lepa v zimski čas leta. In naše čudovito in nenavadno srečanje bi rad zaključil z besedami:

V harmoniji z naravo in samim seboj.

V svetu, kjer živijo dojenčki,

Vzgajajte otroke, skrbite,

Ohranite ekologijo duše!

Še enkrat želim poudariti, da je vzgoja in izobraževanje otroka najpomembnejši poklic staršev in narava vam bo pri tem pomagala.

Sklep roditeljskega sestanka:

2. Naredite podajalnike za spletno mesto;

3. Sodelujte v akciji "Poskrbi za božično drevo"

4. Naredite knjigo - dojenčka "Ekološka pravljica"

5. Spomladi posadite grm na mestu - Bubble;

6. Dopolnite ekološki vrt z novimi zdravilnimi rastlinami;

7. Kupite didaktične igre o okoljski vzgoji za skupino.

Roditeljski sestanek.

Tema: "Okoljska vzgoja v družini."

Načrtujte

1. Predavanje na temo.

2. Ekološka pravila v naravi.

3. Nasveti za starše.

Globalni okoljski problemi našega časa, ki ogrožajo življenje in človeško civilizacijo, so zahtevali okoljsko vzgojo že v predšolski dobi.

Ekološka vzgoja je kontinuiran učni proces, namenjen osvajanju sistematiziranega znanja o okolju, veščin in zmožnosti okoljskega delovanja ter oblikovanju skupne okoljske kulture. Indikatorji ekološke kulture so: zanimanja (do narave, do problemov njenega varstva); znanja (o naravi, odnosih v naravi, načinih smotrne rabe, ohranjanja in povečevanja); čustva do narave (moralna in estetska); pozitivno delovanje in obnašanje v naravi; motivi, ki določajo dejanja v odnosu do narave. Le pod temi pogoji je mogoč razvoj narave in družbe kot celote.

Živimo v okoljsko neugodnem okolju zaradi delovanja na telo škodljivih snovi (industrijski in avtomobilski plini, pesticidi, gnojila, aditivi za živila). opozorilo o možne posledice o vse večjem vdiranju človeka v naravo je akademik pred pol stoletja zapisal: "Človek postane geološka sila, ki je sposobna spremeniti podobo Zemlje." Zato je problem "Okolje in zdravje ljudi" zdaj zelo akuten. Preden pa poskrbite za svoje zdravje, morate najprej poskrbeti za okolje.

Okoljska vzgoja vključuje oblikovanje zavestnega odnosa do naravnega okolja pri predšolskih otrocih, da bi varovali in racionalno uporabljali naravne vire našega planeta.

Po mnenju vodilnih strokovnjakov učiteljev - ekologov je ekološka vzgoja oblikovanje enotnosti zavesti in vedenja, harmoničnega z naravo. In to enotnost praviloma dosežemo pri okoljskih razredih, ko predšolski otroci vestno poslušajo učitelja, ki pripoveduje in kaže s pomočjo različne metode o enotnosti vsega življenja na planetu in o odgovornosti človeka, krone narave, za vse življenje. Nadaljevanje takšne dejavnosti je lahko izlet v najbližji park, to je prehod v naročje "divje" narave. Tam so fantje pritrjeni na študij različnih elementov naravnega okolja okoli nas.

Prav tako je pomembno razviti skupne pristope okoljske vzgoje v družini in v vrtcu. Oblikovanje moralnih, estetskih in vrednostnih usmeritev otroka se v večji meri pojavi na podlagi pozitivnega zgleda v Vsakdanje življenje. V zvezi s tem bi morali starši in vzgojitelji sami razumeti bistvo okoljskih problemov in vzroke za njihovo generacijo, vključiti otroke v skupne okoljske dejavnosti.

Posebno pozornost do problemov okoljske vzgoje mladih državljanov je mogoče razložiti z dvema glavnima razlogoma: potrebo po obravnavanju okoljske vzgoje kot kontinuiranega in sistematičnega procesa skozi celotno obdobje študija in pomembnostjo oblikovanja elementarne okoljske kulture v večini ugodno obdobječustvena interakcija otroka z naravo.

Včasih je presenetljivo, da so globalni okoljski problemi celega sveta otrokom bolj poznani kot problemi, ki so zajeli njihov kraj. Veliko več vedo o tem, kaj se dogaja v amazonski džungli ali v globinah oceanov, kot o tem, kaj jih čaka za pragom lastnega doma. Do neke mere je to posledica pomanjkanja dostopnih publikacij domoznanske literature, filmov in videov. To praznino moramo zapolniti z lastnimi močmi. Dejansko je brez elementarnih konceptov in idej o okoljskih problemih svoje regije, njenem podnebju, rekah in jezerih, poljih, travnikih, gozdovih nemogoče v celoti usvojiti okoljsko znanje.

Naloga vzgojitelja, staršev je, da otroke seznanijo z okoljskimi problemi domovina, s posebnostmi svoje narave po principu od blizu daleč, od domačega praga v tujino.

Vzgoja ekološke kulture predšolskih otrok ne more biti celostna in celovita brez sodelovanja družine, predstavnikov starejše generacije, ki so živa enciklopedija narave svoje domovine. Imajo kaj povedati svojim otrokom, vnukom, včasih povzročijo presenečenje in obžalovanje.

Namen okoljske vzgoje v družini je oblikovanje takšnega odnosa do sveta, ki zagotavlja zavestno željo po obvladovanju znanja, veščin in sposobnosti, potrebnih za osebno sodelovanje vsakega družinskega člana pri reševanju in preprečevanju okoljskih problemov, zmanjševanju antropogenega vpliva. na okolje; oblikovanje temeljev za razumevanje enotnosti in povezanosti človeka in sveta okoli njega; izobraževanje o načelih interakcije z zunanjim svetom.

Smeri okoljske vzgoje v družini:

Poučevanje otrok veščin skrbi za lastno stanovanje, domače in domače živali, sobne rastline;

Poučevanje otrok skrbne uporabe vode, hrane;

Oblikovanje kulture potrošnje in razumevanja med družinskimi člani - potreba po recikliranju gospodinjskih odpadkov;

Organizacija izobraževalnih dejavnosti za otroke in njihove starše.

Motivacija za učinkovito združevanje zdravih sil družbe je lahko želja po ustvarjanju zdrave družine - tema, ki je pomembna za skoraj vsakega človeka, ne glede na njegovo izobrazbo, uradni položaj in kraj bivanja. Sodoben človek se zaveda, da je družina glavna, najpomembnejša vrednota življenja.

Danes o fizičnem in duševno zdravje o človeku je mogoče govoriti le v okviru ekoloških pojmov. Tri sestavine zdravja - zrak, sonce in voda - v sodobne razmere ne izpolnjujejo osnovnih sanitarnih in higienskih standardov. spremeniti okolju kot posledica antropogenega delovanja nepovratna. Vsa živa bitja na planetu, vključno z mikroorganizmi, so podvržena tem spremembam. Spomnimo se težke situacije, ki je nastala v zvezi z nesrečo v jedrski elektrarni Černobil. Zaradi tega ni trpela samo narava, ampak tudi človek sam. Pričakovana življenjska doba osebe se skrajša, raven kronične bolezni poveča.

Količina mentalna bolezen nekajkrat višje od povprečnih stopenj pojavnosti, zlasti v regijah z povečana raven onesnaževanja, ki ga povzroči človek, to velja tudi za našo regijo.

Moški je vstopil Začaran krog- hiter tempo življenja potegne za seboj tudi hitro naraščanje števila bolezni, boj proti katerim običajno poteka predvsem zaradi farmacevtske baze. Ob tem pa je že postalo očitno, da z zdravili ne moreš kupiti zdravja. Naraščajoče potrebe po spretnostih preventivni ukrepiše posebej, ker zdravljenje zahteva zelo velike finančne stroške.

Pojav gospodarskih problemov je povezan predvsem s socialno-ekonomskimi dejavniki, zato je treba njihovo reševanje izvajati ne le s tehničnimi sredstvi, temveč tudi s preusmeritvijo vrednot, odnosov in vedenja posameznikov in skupin prebivalstva v odnosu do naravnega okolja. Nobenega dvoma ni, da je korelacija praktične dejavnosti s temeljnimi znanstvenimi zakoni, vključno z okoljskimi, možna le v družbi izobraženih ljudi.

Ekološka kultura prebivalstva ne vključuje le sklopa znanja o naravnem okolju in zakonitostih njegovega delovanja, temveč tudi sistem nadzora ter družbene in okoljske odgovornosti, sistem tradicionalnih stereotipov vedenja, njihovo izvajanje v vsakdanji praksi ( industrijske in gospodinjske) dejavnosti. Ekološka kultura družbe, iz katere izpadejo nekateri od zgoraj naštetih blokov, postane manjvredna in nefunkcionalna, to pomeni, da ne more zagotavljati kakovosti okolja, ki bi zadostovala za človekovo življenje.

Moralne norme ekološke kulture so postavljene predvsem v družini: kultura vedenja staršev v veliki meri določa kulturo otroka. Res je, sociološke študije kažejo, da so danes stopnja zaskrbljenosti prebivalstva, njegova ozaveščenost in aktivnost glede okoljskih problemov na nizki ravni in niso odvisni od starosti, zaradi česar je visoka učinkovitost okoljske vzgoje in vzgoje v družini problematična.

Po drugi strani pa je družina »družba v malem« in je od nje v veliki meri odvisna rešitev zgodovinskega problema. moderna družba za doseganje trajnostnega razvoja.

Oblikovanje otrokove osebnosti v družini je obojestranski proces. Starši, ki vzgajajo svoje otroke, se izobražujejo sami, otroci, ki si izberejo življenjsko pot pod vplivom odraslih, se izobražujejo. Ta proces daje pozitivne rezultateče so starši oboroženi s psihološkim in pedagoškim znanjem. Oblikovanje novega ekološkega mišljenja pri otrocih je cilj, h kateremu mora družina usmeriti svoja vzgojna prizadevanja. Za učinkovito izvajanje procesa okoljske vzgoje otrok v družini morajo starši preseči prevladujoče stereotipe mišljenja (agresivno-potrošniški odnos do naravnega okolja) in uskladiti svoj sistem odnosov do narave. Okoljska vzgoja bo uspešna, če:

· odrasli družinski člani sami poznajo naravno okolje, izkazujejo preudarno ravnanje z Zemljo (na svojem dvorišču, vrtu ipd.). Trdijo z zgledom Zdrav način življenjaživljenje in izkazovanje etičnega obnašanja v naravi;

· so uporabljeni družinske tradicije(otrok se je rodil - posadi drevo, seznanitev z življenjem Narave v drugačni časi leta med družinskimi potovanji in med družinskimi počitnicami itd.);

Družba v sebi nikoli ni tolerirala permisivnosti, niti v malenkosti. Obstajajo določena pravila vljudnosti, za katera upravičeno menimo, da so potrebna: ​​hvala, dovolite, pomagal vam bom ..., pravila obnašanja na zabavi, za mizo in podobno. Toda permisivnost v odnosu do narave je bila odpuščena in celo spodbujana. Oblike spodbujanja so se izkazale za neskončno različne: od otroških pesmic (»Bili smo čez reko, na drugi strani, na velikem dišečem vodnem travniku. ... Ujeli so kačjega pastirja, krila so dobra! trst ... " Ali drugače: "In potem? Šli smo na sprehod, ujeli pisane metulje. Kako? Tako in tako. Še en tak in tak! ").

Kaj je vse to vodilo, je znano. Očitno je tudi, da je od otroške ekološke permisivnosti (iztrgati rožo, ubiti metulja) do odraslega (izsekati cedrov gozd, poapneti morje, »obrniti« reke) pot zelo kratka, sploh če je navita, tlakovana in brez ovir. Ampak naprej ... Naprej se ta cesta odcepi z breznom.

Vzgojitelji in starši bi morali poskušati preprečiti že začetek te poti. Medtem pa je pot potrošniškega odnosa do narave zahrbtna. Zvabi te z navidezno neškodljivimi radostmi, nato s precejšnjimi in hitrimi koristmi, pa tudi s tradicijo in navadami.

Tudi sami včasih zaidemo nanj in izgubimo pozornost. Če bomo zašli, nam bodo oni, naši fantje, sledili ... Vsi bi morali poznati osnovne okoljske prepovedi, upoštevanje katerih bi moralo postati norma vedenja za vse ljudi.

Postavlja pa se vprašanje, ali so ta pravila dobra, če so v osnovi prepovedana. Konec koncev se izkaže: "Ne delaj tega, ne delaj tega ..." Ali je preveč prepovedi, ki padejo na otroka?

Odgovor na to vprašanje bo sestavljen iz dveh točk.

1. Nekatere okoljske prepovedi so nujno potrebne. Dvomiti o tem pomeni narediti, čeprav ne zavestno, a popuščanje potrošniškemu odnosu do narave, iz katerega ne more priti nič drugega kot težave.

2. Teh prepovedi je nemogoče »spustiti« na otroka »od zgoraj«. Potrebno je namensko, mukotrpno delo, usmerjeno v to, da se pravila vedenja v naravi zavedajo, občutijo in mnoga odprejo šolarjem, da postanejo njihova lastna prepričanja, glavna pravila pa postopoma preidejo v preprosto in naravno navado. .

Upoštevati je treba pravila obnašanja v naravi.

1. Ne lomite vej dreves in grmovja! Kakšna bi lahko bila utemeljitev tega pravila? Živo bitje, veje se igrajo skupaj z listjem pomembno vlogo v njegovem življenju. Na primer, listi sodelujejo pri dihanju rastlin.

Možno je, da bo učitelj našel priložnost, da otroke seznani s prehrano rastline "iz zraka" s pomočjo listov: na svetlobi (iz ogljikovega dioksida in vode) tvorijo potrebne rastline, živali in ljudi. hranila(škrob, kisik). Kakšno pravico imamo nesmiselno lomiti veje, posegati v življenje rastline? Poleg tega listi sproščajo kisik v zrak, lovijo prah in ni naključje, da se tam, kjer je veliko rastlin, zlahka diha. Ne smemo pozabiti tudi na lepoto rastlin, ki jih lahko zlomimo z lomljenjem vej. To pravilo velja tudi za cvetočo akacijo, druga drevesa in grmovnice, ki zaradi svoje lepote še posebej pogosto trpijo.

2. Ne poškodujte lubja drevesa! To krši lepoto narave in je zelo škodljivo za drevesa (skozi rano teče sok, pod skorjo lahko prodrejo mikrobi in glive kremenke, ki povzročajo bolezni in celo odmiranje drevesa).

3. Ne nabirajte brezovega soka! Ne pozabite, da to škoduje drevesu. Predšolski otroci lahko preberejo pesem Aleksej Tolstoj

"Ostra sekira je ranila brezo ..."

Ostra sekira je ranila brezo,

Po srebrnastem lubju so se valile solze;

Ne jokaj, uboga breza, ne pritožuj se!

Rana ni usodna, do poletja bo zaceljena,

Razkazovali se boste, očiščeni z listi ...

Samo bolno srce ne bo zacelilo ran!

Otrokom povejte, da je treba rane na drevesu zamazati z glino.

4. Ne trgajte v gozdu, na travniku rože! Naj lepe rastline ostanejo v naravi! Ne pozabite, da je šopke mogoče izdelati samo iz tistih rastlin, ki jih gojijo ljudje. Nabiranje divjih rastlin za šopke je zelo močan dejavnik vpliva človeka na naravo. Pogosto se podcenjuje, saj meni, da škoda, ki jo povzroča rastlinskemu svetu, ne zasluži pozornosti. Vendar pa je dolgoletna navada nabiranja rož privedla do tega, da je na krajih, ki jih ljudje pogosto obiskujejo, izginilo toliko rastlin (sončna trava, ženski copat, starodubka in druge). Žrtev naše »ljubezni« do rož pa niso bile le sprva redke rastline, ampak tudi nekoč povsem običajne, celo množične vrste, kot je šmarnica. Zato bi bilo napačno usmerjati učence k zbiranju majhnih, skromnih šopkov, za razliko od »ogromnih šopkov metel«. Pomembno je pokazati, kakšno škodo lahko človek naredi naravi, če utrga vsaj eno rožo. Saj o lepoti travnika ne bo več sledu, če bo tja obiskal razred učencev ljubiteljev »skromnih šopkov«. Pomembno je, da otroci spoznajo preproste resnice: roža, ki je zrasla na travniku, je tu »doma«, povezana je z drugimi prebivalci travnika. Na primer, žuželke priletijo na cvet in se hranijo z njegovim nektarjem. Po cvetenju se pojavijo plodovi in ​​semena. Padejo v zemljo, kjer iz semen zrastejo nove rastline ... Ali imamo pravico utrgati cvet samo zato, da ga nekaj časa občudujemo? Seveda ne. Za to se posebej gojijo čudovite rastline na vrtovih, gredicah, rastlinjakih itd. Lepe divje rože pa naj ostanejo v naravi.

5. Od zdravilne rastline nabirate lahko samo tiste, ki jih je na vašem območju v izobilju. Nekatere rastline moramo pustiti v naravi. Zdravilne rastline so najdragocenejše naravno bogastvo, s katerim moramo ravnati skrbno. Število nekaterih med njimi se je močno zmanjšalo zaradi množičnega nabiranja (baldrijan, šmarnica, plavasti mah itd.). Nabirate lahko tiste rastline, ki jih je veliko (visovec, pastirska mošnja, rman itd.). Toda tudi te rastline je treba nabirati tako, da jih večina ostane nedotaknjenih na mestih nabiranja. Seveda je treba nabiranje zdravilnih zelišč izvajati pod vodstvom odrasle osebe,

6. Užitne jagode, oreščke, zbirajte tako, da ne poškodujete vejic.

7. Ne sekajte gob, tudi strupenih! Ne pozabite, da so gobe v naravi zelo potrebne.

Nekateri fantje se razvijajo negativen odnos do neužitnih, še posebej pa strupene gobe. Otroci, ko naletijo na takšne gobe, jih poskušajo uničiti (zrušiti, zdrobiti), kar pogosto motivirajo z dejstvom, da se lahko živali ali ljudje zastrupijo s takimi gobami. Znano je, da so gobe, tudi tiste, ki so za človeka neužitne, sestavni del gozda. S svojim podzemnim delom - micelijem - se zraščajo s koreninami dreves, grmovnic, zelišč in jim oskrbujejo vodo, mineralne soli in rastne snovi. Živalim gobe služijo kot hrana in zdravilo. Gobe ​​so redarji gozda: sodelujejo pri razgradnji rastlinskih ostankov. Nič manj pomembno je dejstvo, da gobe okrasijo gozd. Kot veste, je mušnica ena najlepših naših gob, zdravilo za mnoge živali, predvsem za losa.

8. Ne trgajte mreže v gozdu in ne ubijajte pajkov! Pajki so tradicionalni predmet sovražnosti, gnusa s strani osebe. Ta predsodek temelji na nevednosti, nepozornosti na okolje. Pajki so prav tako polni sestavni del narave, tako kot druge živali. Življenje pajkov je polno zanimivih podrobnosti, od katerih jih je veliko otrokom na voljo za opazovanje. Mreže pajkov in oni sami so lepe na svoj način. Poleg tega ta plenilska bitja uničijo številne komarje, muhe, listne uši in druge žuželke, ki povzročajo škodo ljudem in njihovim gospodinjstvom.

9. Ne lovite metuljev, čmrljev, kačjih pastirjev in drugih žuželk!

10. Ne uničuj čmrljevih gnezd! Čmrlji so žuželke, katerih število je v zadnjem času povsod močno upadlo. Razlog za to je vsesplošna, nezmerna uporaba pesticidov v kmetijstvu, na katere so čmrlji zelo občutljivi; uničenje čmrljevih gnezd med košnjo sena; kurjenje suhe trave na travnikih. Položaj čmrljev otežuje uničevanje njihovih gnezd zaradi medu, ki je, mimogrede, brez okusa, ali zgolj za zabavo. Toda čmrlji so edini opraševalci metuljnic. Brez njih v gozdovih in travnikih ne bi bilo detelj, lucerne, čin, graha in tako naprej.

11. Ne uničuj mravljišč!

12. Poskrbite za žabe, krastače in njihove paglavce!

13. Ne ubijaj kač, tudi strupenih! Vsi so potrebni v naravi. In iz strupa strupenih kač človek prejme najdragocenejše zdravilo.

14. Ne lovite divjih živali in jih ne nosite domov! Znano je, da kuščarji, ježi, nekatere ribe, ptice pogosto postanejo žrtev otroške ljubezni do »našega« manjši bratje", ki se izraža v tem, da te živali ujamejo, pripeljejo domov (ali v šolo) in jih poskušajo zadržati v ujetništvu. Najpogosteje se takšni poskusi končajo s smrtjo živali, saj ujetništvo ne more nadomestiti njihovega naravnega okolja. pomembno je otroke prepričati, da je najboljši "dom" za divje živali gozd, travnik, ribnik itd. V naši hiši ali bivalnem kotičku narave lahko držite samo tiste živali, ki so navajene bivanja v teh razmerah, so bili rojeni v ujetništvu, ki so posebej vzrejeni za zadrževanje poleg osebe.

15. Ne približuj se ptičjim gnezdom! Po vaših stopinjah jih lahko plenilci najdejo in uničijo. Če se slučajno znajdete v bližini gnezda, se ga ne dotikajte, takoj zapustite. V nasprotnem primeru lahko matične ptice za vedno zapustijo gnezdo.

16. Ne uničuj ptičjih gnezd!

17. Če imate psa, ga spomladi ali zgodaj poleti ne pustite sprehajati v gozdu ali parku! Z lahkoto ujame slabo leteče piščance in nemočne mladiče živali.

18. Ne lovite in ne nosite domov zdravih ptic in živali! V naravi bodo zanje poskrbele odrasle živali. Še posebej pogosto otroci prinesejo domov ali v učilnico že perene, a ne morejo leteti, piščance, za katere menijo, da so "padli iz gnezda". Običajno so to tako imenovani mladiči, to je mladiči, ki so že zapustili gnezdo (odleteli iz njega) in odraščajo, ki se učijo leteti. Starši jih hranijo. Piščanci, ki jih ujamejo fantje, praviloma hitro umrejo v ujetništvu.

19. V gozdu poskušaj hoditi po poteh, da ne teptaš trave in zemlje! Teptanje uniči številne rastline in žuželke.

20. Ne delaj hrupa v gozdu, v parku! S hrupom boste prestrašili živali, jih vznemirili, sami pa boste veliko manj videli in slišali.

21. Spomladi ne sežigajte trave na travniku! Spomladi mladi travni kalčki pogorijo s suho travo, podzemni deli mnogih rastlin odmrejo, posledično nekatere popolnoma izginejo s travnikov. Zaradi ognja pogine veliko žuželk, gnezd čmrljev in ptic. Požar se lahko razširi na gozd, na človeške zgradbe.

22. Ne puščaj smeti v gozdu, parku, travniku, reki! Nikoli ne mečite smeti v vodna telesa.

To je eden najpreprostejših in hkrati najbolj pomembna pravila. Smeti, ki jih ljudje puščajo dobesedno povsod, iznakažejo obraz narave. Če smeti odvržemo v vodna telesa ali jih celo pustimo na obali, od koder nato zlahka padejo v vodo, lahko prinesemo nesrečo drugim ljudem.

To so osnovna pravila obnašanja v naravi, ki jih obvladajo starejši otroci. predšolska starost. Ta seznam ni dokončen. V prihodnosti se lahko dopolni.

Ko bodo otroci usvojili okoljska pravila in na njihovi podlagi oblikovali prepričanja, da jih je treba upoštevati, dejanja otrok ne bodo škodila naravi.

Enotnost ekološke zavesti in vedenja je bistvo ekološke vzgoje predšolskih otrok.

Če želite ugotoviti znanje o okoljski vzgoji v družini, lahko uporabite vprašalnik za starše, nekaj priporočil.

1. Kaj je zate ekološka kultura?

a) sistem ekološkega znanja

b) odgovoren in skrben odnos do narave - občutek empatije, c) skrb za usodo planeta

d) težko odgovorijo

e) drugo

2. Se vam zdi potrebno izvajati ekološko vzgojo otroka v družini?

a) da, mislim, da je potrebno

b) okoljska vzgoja naj se izvaja le v šoli c) težko je odgovoriti

3. Kako izvajate ekološko vzgojo vašega otroka?

a) pogovor o okolju

b) dam osebni zgled- skupaj z otrokom sodelujemo v subbotnikih, dnevih čistoče.

c) skupaj z otrokom sadimo rastline na dvorišču hiše, na deželi

D) skupaj z otrokom skrbimo za sobne rastline.

e) Ne izvajam ekološke vzgoje svojega otroka.

Vprašanja za starše, katerih otroci so kruti do živali.

1. Ali so doma ptice, ribe, rastline?

2. Kako se otrok obnaša do njih v družini, na ulici?

3. Ali kaže sočutje, empatijo?

4. Kaj sami čutite do živali?

5. Kakšne vrste skupne dejavnosti v sožitju z naravo, ki se izvaja v vašem domu? (Knjige, sprehodi, TCO, delo, nega.)

Vprašanja za starše, katerih otroci so brezbrižni do živali.

1. Ali so doma predmeti narave?

2. Ali otrok kaže zanimanje zanje?

3. Ali ima željo skrbeti zanje? Ali kaže samostojnost pri zagotavljanju pomoči?

4. Ali ste razmišljali o tem, kako pritegniti pozornost otroka, vzbuditi zanimanje za naravo? Kaj bi predlagali, da ohranite zanimanje za naravo?

5. Ali po vašem mnenju vaše vedenje vpliva na oblikovanje otrokovega odnosa do narave?

Nasveti za starše, katerih otroci so kruti do živali.

2. Ponudite, če doma ni predmeta narave, ga začnite in skupaj skrbite zanj.

3. Z otrokom pomagajte živalim na ulici.

Nasveti za starše, katerih otroci so brezbrižni do živali.

1. Odraščanje v družini sobna rastlina in ga skicirajte (otrok mora poznati cilj - podariti nekomu, okrasiti sobo).

2. Kupite igračo - podobo živali, premagajte

Seznam uporabljene literature

* Ashikov V., Ashikova S. Narava, ustvarjalnost in lepota // predšolska vzgoja. 2002. N7. str. 2-5; N11. strani 51-54.

* Balatsenko L. Sodelovanje s starši pri okoljski vzgoji otrok // Otrok v vrtcu. 2002. N5. strani 80-82.

* Bobyleva L., Duplenko O. O programu ekološke vzgoje starejših predšolskih otrok // Predšolska vzgoja. 1998. N7. strani 36-42.

* Soltsova O. Dan Zemlje // Predšolska vzgoja. 2007. N3. strani 42-44.

* Nikolajev ekolog: program in pogoji za njegovo izvajanje v vrtcu. - M .: Mozaik-Sinteza, 1999.

* Nikolaeva S. Seznanjanje predšolskih otrok z neživo naravo // Izobraževanje predšolskih otrok. 2000. N7. strani 31-38.

* Nikolaev in metode okoljske vzgoje otrok: Proc. dodatek za študente. višji ped. učbenik glavo - M.: Založba. center "Akademija", 20s

Povzetek roditeljskega sestanka v srednji skupini o okoljski vzgoji "Narava skozi oči otroka"

Oblika obnašanja: poslovna igra

Člani: starši, učitelji

Cilj:

Dvig ravni okoljske usposobljenosti staršev; povečanje vloge družine pri vzgoji otrok za ljubezen do narave.

Naloge: s starši se pogovorite o problemu oblikovanja ekološke kulture otroka; nauči starše, kako se organizirati različne oblike dejavnosti z otroki o okoljski vzgoji doma; vključite starše v delo skupine in vrtca pri oblikovanju ekološke kulture predšolskih otrok.

Uvod. Vzgojiteljica.

Pravljica in čudovita narava sta neusahljiv vir estetskih občutkov in doživetij. Ne morete ljubiti narave, ne da bi jo poznali. Več ko veš, bolj razumeš in ljubiš. Čez nekaj let bodo naši otroci odrasli. In na njihova ramena bo padla odgovornost za življenje naše družbe, za usodo naše zemlje. In od nas odraslih je odvisno, ali bodo ljubili in varovali našo naravo, ali bodo znali predvideti posledice svojih dejavnosti v ekološkem okolju.

Predšolsko otroštvo je začetna stopnja oblikovanja človekove osebnosti, njegove vrednotne usmerjenosti v svet okoli njega. V tem obdobju se oblikuje pozitiven odnos do narave, "sveta, ki ga je ustvaril človek", do sebe in ljudi okoli.

»Brez okoljskega znanja je danes življenje nemogoče. Ljudje jih potrebujemo kot zrak kot zdravilo za bolezen, katere diagnoza je brezbrižnost do našega skupnega doma, do narave «(V.A. Alekseev).

Jesen je čudovit čas, hočem hoditi, potovati, čas razburljivih pohodov. In danes se bomo odpravili na "potovanje". Pogovarjali se bomo o tem, kako lepa in neverjetna je naša narava, da potrebuje našo zaščito, kako svoje otroke naučiti varovati in skrbeti zanjo.

Igra s starši "Pohodniško ogrevanje"

(sliši se katera koli ritmična glasba)

1. "Nadeli smo nahrbtnike" - krožni gibi roke ob rami naprej in nazaj.

2. "Določimo vreme" - prinesite roke na čelo in se obrnite bodisi v levo bodisi v desno.

3. "Zbiranje vej za ogenj" - nagib v levo in desno.

4. "Zavežite vezalke na superge" - nagnite se v desno, nato na levo nogo.

5. "Skok čez izboklino" - skoki naprej, nazaj, levo, desno.

6. »Gremo na pohod« – hoja na mestu in pomik do prve postaje.

Stop ena: "Poimenuj in povej" (na mizah so kartice s podobo živali in ptic).

Starše vabimo, da vzamejo kartonček, poimenujejo žival ali ptico in na kratko povedo vse, kar vedo o njej. Za najboljšo zgodbo - naziv "Poznavalec narave".

Postanek 2: "Problematične situacije".

Bernard Shaw je rekel: »Jaz imam jabolko, ti imaš jabolko, izmenjajmo ju, še vedno bo vsak imel eno jabolko. Jaz imam misel, ti imaš misel, izmenjajmo jih, dve misli bosta. Pod glasbeno spremljavo "Žerjav" staršem podelijo "liste". kratka vprašanja na temo srečanja. Za odgovor je na voljo čas (1-3 minute).

vprašanja:

»Otrok zlomi vejo drevesa. Vaša dejanja?";

»Hrošč se plazi, otrok ga hoče zmečkati. Kaj mu boš rekel?

»Otrok je vrgel smeti na cesto. Vaša dejanja?";

»Otrok je videl veliko lepe rože in teče po njih. Kako ga ustaviti, da tega ne počne

»Otrok vidi pajka in reče: »Zloben je in škodljiv. Moraš ga zdrobiti." Kako otroku razložiti, da tega ni mogoče storiti, in drugi.

3. postaja: Uganke o zdravilnih rastlinah.

Vzgojitelj: Gozd je kot pravljično kraljestvo, okoli njega rastejo zdravila. V vsaki bilki, v vsaki veji - Tako zdravilo kot tablete. Samo ne rabite biti leni, le učiti se morate. V gozdu poiščite rastline, primerne za zdravljenje! Za vas, dragi starši, uganke o zdravilnih rastlinah. Ugani jih in povej, zakaj se te rastline jemljejo v zdravilne namene.

Ne dotikajte se rastline - peče boleče, kot ogenj (Kopriva si umiva lase z decokcijo in tudi ustavi kri).

Popotnik si pogosto poškoduje noge - to je zdravnik na cesti. (Trpotec, celi rane, ureznine; uporablja se pri želodčnih boleznih).

Bela košara, zlato dno. (Kamilica, ki se uporablja za grgranje pri vnetem grlu; izpiranje las).

Kapljica sočnega nektarja je hkrati dišeča in sladka. Pomagal vam bo pri okrevanju po prehladu ... (Pljučnik)

Nekje v goščavi je čarobna lekarna. Na veji so obešene rdeče tablete. (Šipek, krepi imunski sistem).

Poimenujte zelnate rastline ali grmovnice, ki lahko pozdravijo prehlad (Brusnice in brusnice - z visoka temperatura, angina; črni ribez in kamilica - z vnetim grlom; jagoda je zdravilo proti kašlju).

Zdravilne rastline ljudem zelo koristijo, zato z njimi ravnajte previdno: rastlin ne izruvajte, ne nabirajte rastlin na enem mestu, nekaj jih pustite v naravi.

Odmor za čaj. Staršem ponudimo zeliščni čaj iz zelišč našega kraja in navodila za uporabo zdravilna zelišča. Glasbena podlaga "Pomlad" iz cikla "Letni časi" A. Vivaldija.

4. postanek: Igranje.

Igra s prsti "Jesenski list"

In jesenski zrak je prozoren in čist.

Lomljenje majhnih popkov spomladi,

Po vejah – listju so pokale petarde.

Glej, glej, kako listje pada

Rumen, suh, zdaj je grd.

Listje je pisalo s potezami senc

Portreti julijskih sončnih dni.

Glej, glej, kako listje pada

Drevesa so zaspala in spijo do pomladi.

Imajo mirne zimske sanje.

Igra nizke mobilnosti "Narava".

Naravo spoštujemo, varujemo in ohranjamo.

Modra narava nas uči v vsakem letnem času.

Ptice učijo petja, pajki učijo potrpežljivosti.

Čebele na polju in vrtu nas učijo delati.

Odsev v vodi nas uči resnice,

Sonce uči prijaznosti, naklonjenosti, pravičnosti.

Drevesa vseh pasem nas učijo močnega prijateljstva.

Vse leto se je treba učiti od narave.

OKNO - zelo kratka novica:

SOS novice:

Kamin se ne zarašča 5-7 let;

Šmarnica cveti v 6. letu, kopalna posoda - v 8. letu;

Ena s sekiro poškodovana breza je 20 litrov soka.

Zanimive novice:

za izdelavo kilograma medu mora čebela obleteti 2 milijona cvetov;

kače lahko spijo 3 leta zapored brez jedi;

podgane so se na Zemlji pojavile 48 milijonov let prej kot ljudje;

polž ima približno 25.000 zob;

žival z največjimi možgani glede na telo je mravlja.

5. postaja: »Pomagajmo naravi«

Na planetu so živeli ljudje, matere, očetje in njihovi otroci. Vrzite ljudi na kos papirja, planet bo postal nered. Pogovor s starši o tem, kako se sprostijo v gozdu, na reki in kako očistijo ozemlje, kjer so počivali; Kaj lahko otroke naučite med počitnicami.

Igra je ponujena.

Beseda je štafeta.Starši naj nadaljujejo izjavo, ki jo je začel voditelj:

»Moj otrok bo skrbel za naravo in svet okoli sebe, če bom jaz ……«). Ob tem si starši podajajo smrekove ali smrekove storže.

Mojstrski razred o ekologiji s starši "Naredimo planet čist".

Izdelava nenavadnih okraskov za dom - ribic, ki so narejene iz papirnatih serviet.

Povzemanje

Vzgojiteljica: »Ne moreš si vedno izposoditi.

In naravi je treba plačati dolg,

Ko bi le poznali jezik narave,

Verjetno bi bilo naše življenje bogatejše ”(L. Sorokin)

Tu se je naša pot končala. Upamo, da smo vam pomagali vsaj malo razumeti govorico narave in pridobljeno znanje uporabiti pri vzgoji ekološke kulture vašega otroka. Hvala za sodelovanje in razumevanje.

Otroci pojejo pesem "Forest Walk".


Roditeljski sestanek o okoljski vzgoji predšolskih otrok na temo "Narava in mi" v starejši skupini

»Otrok je po naravi vedoželjen raziskovalec, odkrivalec sveta. Naj se torej pred njim odpre čudoviti svet v živih barvah, svetlih in trepetajočih zvokih, v pravljici, igri, ustvarjalnosti, lepoti.

V. A. Suhomlinskega

Cilj: dvig ravni okoljske usposobljenosti staršev.

Naloge:

Pogovorite se s starši o problemu oblikovanja ekološke kulture otroka;

Učiti starše veščin organiziranja različnih oblik dejavnosti z otroki o okoljski vzgoji doma;

Vključite starše v delo skupine in vrtca pri oblikovanju ekološke kulture predšolskih otrok.

Spodbuditi zanimanje staršev za skupno ustvarjalnost z otroki: izdelovanje obrti iz naravnih materialov.

Priprave na roditeljski sestanek:

Izdaja vabil na srečanje za starše (lahko v obliki vloge).

Okrasite dvorano (spremenite jo v gozd).

Organizirajte razstavo ročnih del iz domačega materiala, otroških risb.

Oblikujte razstavo revij, knjig, didaktičnih iger o ekologiji.

Pripravite beležke z nasveti za starše.

Pripravite kartice "Drevesa", "Grmovje" našega območja.

Napredek srečanja:

Starši sedijo za mizami.

Vzgojiteljica: Dober večer dragi starši! Hvala, ker ste si vzeli čas in prišli na naše srečanje. Želim vam prebrati pesem, ki nam bo pomagala prepoznati temo našega srečanja:

Učitelj bere pesem Antona Mozyakova. Varujte okolje!

Drevo je upognjeno, joka v vetru.

Sonce se je zbudilo zgodaj zjutraj.

Potok šumi, pesem poje.

Stari hrošč se smeje, udarja s krili.

Ray se je z roko dotaknil drevesa

List se je nasmehnil: "Ne žaluj, prijatelj!"

Kdo je zlomil to vejo?

Mogoče je tukaj dirkal: traktor, tovornjak?

Kdo bi lahko zmotil mir v tišini?

Zlomi, uniči, kateri sovražnik lahko?

Ni naslovnika, samo tukaj je težava:

Drevo je mrtvo, morda za vedno?!

Morda je Vasya igral tukaj zvečer?

Je deček pomotoma zlomil vejico?

Konec koncev, zlomiti ne pomeni graditi! Res, prijatelji?

Po takih zakonih je nemogoče živeti!

Pomagal bom ubožcu, zavezal bom rano.

In fantom v skupini bom povedal resnico:

Pazite se, ljudje, travnik, trava, rože.

Brez te lepote je nemogoče živeti na svetu.

Vzgojiteljica: O čem govori ta pesem? Kaj menite, da bi bilo treba storiti, da bi otrok skrbno ravnal s svetom okoli sebe, znal ceniti njegovo lepoto in edinstvenost?

Tema našega današnjega srečanja je »Narava in mi«. Ne bomo se le seznanili s pomembnimi vidiki okoljske vzgoje predšolskih otrok, ampak tudi razmislili o možnostih dela z naravni material za oblikovanje čustveno pozitivnega odziva na komunikacijo z naravo, vzgojo opazovanja in radovednosti.

Govor vzgojiteljice.

Kako otrokom vzbuditi zanimanje za skrivnostni svet narave? Narava nas obdaja vse življenje, je element normalnega bivanja in zdravja. Razumevanje njegove posebnosti kot živega bitja, zakonitosti življenja, dojemanje lepote narave se oblikuje pod vplivom odraslih.

Narava pusti globok pečat v otrokovi duši, vpliva na njegova čustva s svojo svetlostjo, raznolikostjo, dinamičnostjo. Otroku se zdi, da je odkritelj, da je prvi slišal čivkanje kobilice, da je videl, da je snega veliko. lepe snežinke, poje mu škorec. Otroci tako prvič zaznavajo naravo, jih privlači, spodbuja njihovo radovednost. Predšolski otroci gledajo z velikim zanimanjem svet, vendar vsi ne vidijo, včasih niti ne opazijo glavne stvari. In če je v bližini odrasla oseba, ki je presenečena nad njimi, uči ne samo gledati, ampak tudi videti, se bodo otroci želeli naučiti še več. Poleg tega odrasel ne bi smel dati le določenega znanja, ampak tudi naučiti otroke ljubiti in varovati naravo, svoje domače kraje, svojo domovino. Zato je tako pomembno, da otrokom v razvoju postavimo temelje ekološke kulture notranji mir oseba je še posebej hitra. Vtisi iz otroštva vplivajo na celotno nadaljnje življenje človeka: njegovo vedenje, dejanja in okoljsko etiko. Ljubezen do narave ne pomeni le pasivnega razmišljanja (ne kvari, ne uničuj, skrbno ravnaj), ampak tudi ustvarjanje (goji, varuj, varuj). Da bi otroci skrbno, skrbno, humano ravnali z naravo, bili nestrpni do primerov kršitve pravil komuniciranja z naravo, je treba vsakodnevno krepiti opazovanja, poskuse, igre, delovna dejavnost itd.

Skrbni odnos do domače narave je mogoče doseči, če otroka seznanite z njenimi skrivnostmi, mu pokažete »zanimive« stvari iz življenja rastlin in živali, ga naučite uživati ​​v vonju cvetočih zelišč, lepoti rože in pokrajine domačih krajev.

Zaznavanje narave pomaga razviti takšne lastnosti, kot so veselje, čustvenost, občutljiv, pozoren odnos do vseh živih bitij. Glavno sredstvo za razumevanje narave je opazovanje. Če otroke naučite občudovati svetle barve neba ob sončnem zahodu in vzhodu, prostranstva polj, različne oblike snežinke, let ptic, otrok se bo razvijal umetniški okus, bo lahko globlje spoznal svet okoli sebe, si bo prizadeval ustvariti lepoto z lastnimi rokami.

Naravni svet je nenavadno lep, skrivnosten in čudovit. Vsaka travka, list, vejica je edinstvena, polna izjemnih skrivnosti.

Sposobnost prodreti v te skrivnosti, občutiti lepoto narave, jo opazovati je velika sreča. Pri otrocih je treba že od zgodnjega otroštva vzgajati sposobnost videti večno lepoto življenja v naravi, ki nas obkroža.

Naši starši nam bodo pomagali odgovoriti na to vprašanje, morali bomo nadaljevati začeto izjavo: "Moj otrok bo skrbel za naravo in skrbel za svet okoli sebe, če bom ...".

Razlogi:

Vzgojiteljica: Kaj boste storili, če vaš otrok:

    Ste ujeli metulja?

    Zlomiti vejo drevesa?

    Ste metali smeti na cesto?

Zaključek: Z zgledom je treba vzgajati skrben odnos otrok do narave.

Vzgojiteljica: Kako dobro mi, odrasli, poznamo naravo okoli nas? Bomo lahko otrokom posredovali zanesljive informacije? Igrajmo se in preverimo svoje znanje. In vaši otroci nam bodo pomagali.